18 Սեպտեմբերի 2024 - 18:44
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ չի բացառում Ադրբեջանից գազի ներկրման կամ տարանցման հնարավորությունը՝ խաղաղ պայմանագրի ստորագրման պայմանով։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական ԶԼՄ-ներին, Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովում ելույթի ժամանակ նա հիշեցրել է Բաքվից վերջին հայտարարությունները, որտեղ առաջարկվել է Հայաստանին գազ մատակարարելու տարբերակը։
«Չենք կարող բացառել այն սցենարը, որի դեպքում Ադրբեջանից Նախչըվան կամ Թուրքիա տարանցիկ գազատարը կանցնի Հայաստանով»,- նշել է Փաշինյանը։

• Пашинян о поставках или транзите газа из Азербайджана
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не исключает возможности импорта или транзита газа из Азербайджана при условии подписания мирного договора.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, во время выступления на втором Всемирном армянском саммите он напомнил о недавних заявлениях из Баку, где предлагался вариант поставок газа в Армению.
«Мы не можем исключить сценарий, при котором через Армению будет проходить транзитный газопровод из Азербайджана в Нахчыван или Турцию», — отметил Пашинян.