• Հիքմեթ Հաջիև. Հայաստանը և նրա կողմնակիցները շարունակում են անհեթեթ մեղադրանքներ հնչեցնել Ադրբեջանի հասցեին
18 Սեպտեմբերի 2024 - 10:26
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը, ով Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ մեկնել է Քելբաջարի շրջան, սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է արել այս տարածաշրջանի վերապրած սարսափների մասին:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, հրապարակման մեջ ասվում է. «Մենք դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ միասին Նավթալանից ուղևորվում ենք Քելբաջար։ Հակաահաբեկչական միջոցառումներից հետո լեռներով շրջապատված Քելբաջար մուտքը Աղդերեյի շրջանով շատ ավելի հեշտ է դարձել: Ճանապարհին մենք կայցելենք Սարսանգի ջրամբար, որը երկար ժամանակ Հայաստանի կողմից ենթարկվել է հիդրոահաբեկչության, ինչպես նաև նոր բնակելի շենքեր, արտադրական, մշակութային, կրոնական և այլ օբյեկտներ, որոնք վերջերս բացվեցին նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից: Քելջաբարի օկուպացիան տեղի ունեցավ 1993 թ.-ին Հայաստանի տարածքից ռազմական հարձակման արդյունքում: Ռազմական ագրեսիայի այդ ակտը որոշեց Հայաստանի պատասխանատվությունը՝ որպես օկուպանտ պետության և հանգեցրեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 822 բանաձևի ընդունմանը։ Մինչ օկուպացիան Քելբաջարն ու նրա խաղաղ բնակչությունը շուրջ մեկ տարի շրջափակման մեջ էին։
Միակ ելքը ոլորապտույտ Օմարի լեռնանցքն էր՝ խիստ սահմանափակ մուտքով։ Հայկական ահաբեկչական ASALA կազմակերպության անդամ Մոնթե Մելքոնյանը Քելբաջարի թունելում կազմակերպել է խաղաղ բնակիչների զանգվածային սպանություններ՝ նման Խոջալուի ցեղասպանությանը։ Օկուպացիայի ընթացքում և Քելբաջարից նահանջի ժամանակ հայերը ավերել և թալանել են քաղաքացիական գույքն ու մշակութային հուշարձանները։ Իսկ հիմա Հայաստանն ու նրա կողմնակիցները արևմտյան կառույցներում, վճարովի լոբբիստները, առանց ամաչելու կամ մեղքի նվազագույն զգացողության շարունակում են անհիմն ու անհեթեթ մեղադրանքներ ներկայացնել Ադրբեջանին։ Մենք ապրում ենք կեղծավոր աշխարհում։ Դրանով հանդերձ, «ճշմարտությունն ու արդարությունը կարելի է ծռել, բայց ոչ կոտրել»։

18 Сентября 2024 - 09:16
Помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев, который вместе с представителями аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса отправился в Кяльбаджарский район, разместил в социальной сети публикацию об ужасах, которым подвергся этот регион, и о направлениях, которые посетят дипломаты.
«Мы вместе с представителями дипломатического корпуса направляемся из Нафталана в Кяльбаджар. После антитеррористических мер доступ к окруженному горами Кяльбаджару значительно упростился через регион Агдере. По пути мы посетим Сарсангское водохранилище, долгое время подвергавшееся гидротерроризму со стороны Армении, а также новые жилые дома, промышленные, культурно-религиозные и другие объекты, недавно открытые президентом Ильхамом Алиевым.Оккупация Кяльбаджара произошла в результате военного наступления с территории Армении в 1993 году. Этот акт военной агрессии определил ответственность Армении как государства-оккупанта и привел к принятию 822-й резолюции Совета безопасности ООН. До оккупации Кяльбаджар и его гражданское население находились в блокаде около года. Единственный выход был через извилистый перевал Омар с очень ограниченным доступом. Член армянской террористической организации ASALA Монте Мелконян организовал в Кяльбаджарском туннеле массовые убийства мирного населения, схожие с Ходжалинским геноцидом. Во время оккупации и во время отступления из Кяльбаджара армянами были разрушены и разграблены гражданское имущество и памятники культуры. А сейчас Армения и ее сторонники в западных институтах, проплаченные лоббисты продолжают без стыда и малейшего чувства вины выдвигать против Азербайджана необоснованные и абсурдные обвинения. Мы живем в лицемерном мире! Тем не менее, «правду и справедливость можно согнуть, но не сломать».