18 Սեպտեմբերի 2024 - 08:38
Մենք խստորեն դատապարտում և կտրականապես մերժում ենք ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության փոխտնօրեն Իզոբել Քոլմանի հակաադրբեջանական հայտարարությունը, որը նա հնչեցրել է սեպտեմբերի 16-ին ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանատանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։ «Իզոբել Քոլմանի ծայրահեղ անպատասխանատու հայտարարությունները խեղաթյուրում են փաստերը հակաահաբեկչական միջոցառումների վերաբերյալ, որոնք վերջ դրեցին Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքներում Հայաստանի զինված ուժերի անօրինական ներկայությանը», - ասել է Այխան Հաջիզադեն։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանն այդ միջոցները ձեռնարկել է միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի լիարժեք համապատասխանությամբ, և չի թիրախավորել խաղաղ բնակիչներին։
«Ադրբեջանական տարածքներից Հայաստանի զինված ուժերի դուրսբերման պարտավորության չկատարումը դատապարտելու փոխարեն, ինչը հանգեցրեց հակաահաբեկչական միջոցառումների, Հայաստանի ղեկավարության ռազմաքաղաքական սադրանքները, մասնավորապես այդ երկրի վարչապետի սեպտեմբերի 2-ի շնորհավորական ուղերձը անջատողականներին դատապարտելու փոխարեն, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչները մեղադրանքներ են հնչեցնում Ադրբեջանի հասցեին, ինչը ոչ այլ ինչ է, քան Հայաստանում անջատողականության և ռևանշիստական ուժերի խրախուսում։
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության անհեռատես քաղաքականությունը, որը նման խանդավառություն չցուցաբերեց ադրբեջանցի փախստականների և ներքին տեղահանվածների նկատմամբ, թեև նրանց թիվը տարածաշրջանում 10 անգամ ավելի է, ներկայիս իրողություններից այդ կառույցի անտեղյակությունը վնասում է խաղաղությանն ու անվտանգությանը»,- ընդգծել է Այխան Հաջիզադեն:

• МИД Азербайджана осудил антиазербайджанское заявление Изобель Коулман
Мы решительно осуждаем и категорически отвергаем антиазербайджанское заявление заместителя администратора Агентства США по международному развитию Изобель Коулман, которое она озвучила 16 сентября в посольстве Армении в США.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде. «Крайне безответственные высказывания Изобель Коулман искажают факты, касающиеся антитеррористических мер, положивших конец незаконному присутствию Вооруженных сил Армении на суверенных территориях Азербайджана», - заявил Айхан Гаджизаде.
Он напомнил, что Азербайджан предпринял эти меры в полном соответствии с международным правом, в том числе с международным гуманитарным правом, и не делал мишенью гражданское население.
«Вместо того, чтобы осудить невыполнение обязательств по выводу Вооруженных сил Армении с наших территорий, которое и привело к антитеррористическим мероприятиям, вместо того, чтобы осудить военно-политические провокации руководства Армении, в частности поздравительное послание премьер-министра этой страны сепаратистскому режиму от 2 сентября, представители Агентства США по международному развитию выдвигают обвинения Азербайджану, что является не чем иным, как поощрением сепаратизма и реваншистских сил внутри Армении.
Недальновидная политика Агентства США по международному развитию, которое не проявляет аналогичный энтузиазм к азербайджанским беженцам и вынужденным переселенцам, хотя их число в регионе в 10 раз больше, его неосведомленность о текущих реалиях наносят вред миру и безопасности», - подчеркнул Айхан Гаджизаде.