ՓակելԱդրբեջանը կարող է կրկին հետ կանչել Իրանում իր դեսպանին
Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում՝ Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակում իրականացրած ահաբեկչի նկատմամբ պատժի կատարումը հետաձգվում է շուրջ մեկ տարի։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, դիվանագիտական աղբյուրներին հղումով, եթե մոտ ապագայում մահապատիժը չկատարվի, Ադրբեջանը կարող է կրկին հետ կանչել Իրանում իր դեսպանին։
Հիշեցնենք, որ ահաբեկիչը ձերբակալվել էր, և 2023 թվականի հոկտեմբերի 2-ին դատարանը նրան մահապատժի է դատապարտել։ Սակայն, թեև այս որոշման ընդունումից անցել է գրեթե մեկ տարի, սակայն հայտնի չէ, թե երբ կիրականացվի պատիժը։ Այս հարցը անհանգստացնում է ողջ ադրբեջանական հասարակությանը և գտնվում է լրատվամիջոցների մշտական ուշադրության կենտրոնում։
Ուրեմն ինչո՞ւ է հետաձգվում պատժի կատարումը։ Report-ի կողմից կատարված հետաքննությունը պարզել է մի շարք հնարավոր պատճառներ։ Եթե վերլուծենք ահաբեկչություն կատարած Իրանի քաղաքացի Յասին Հուսեյնզադեի կյանքի ուղին, ապա ի հայտ են գալիս մի շարք հետաքրքիր պահեր. 55-ամյա Յասին Հուսեյնզադեն միացել է SEPAH-ին Իրանա-իրաքյան պատերազմի ժամանակ։ Նա նաև կարճ ժամանակով մասնակցել է պատերազմին՝ 31-րդ Աշուր դիվիզիայի կազմում։ Մինչև 1999 թվականը Յասին Հուսեյնզադեն աշխատել է որպես բեռնատարի վարորդ Թավրիզի SEPAH կենտրոնակայանում և այնտեղից թոշակի անցել: 1999-ից մինչև 2006 թվականը Յասինը ղեկավարել է՝ Մերենդա քաղաքի Յալդուր մզկիթի հետ կապված «Բասիջի» ուժերը: Նա դեռ կապ է պահպանում «Բասիջի» հետ։ Տեղեկություններ կան, որ նա Բուկանում և Մարաղայում Բասիջի և SEPAH-ի հետ միասին մասնակցել է հակակառավարական ցույցերը ճնշելուն։ Ահաբեկչի մահապատիժը, ամենայն հավանականությամբ, ձգձգվում է այն պատճառով, որ նա SEPAH-ի անդամ է։
Խոսելով այս սարսափելի հանցավոր արարքի մասին՝ ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովն այս տարվա հունվարին ևս մեկ անգամ հիշեցրել է պաշտոնական Բաքվի դիրքորոշումը և հայտարարել, որ դեսպանատունը կարող է վերսկսել իր աշխատանքը երկու պայմանով՝ եթե հանցագործն արժանի պատիժ ստանա, և Իրանը լիովին երաշխավորում է դեսպանատան աշխատակիցների անվտանգությունը.

• Азербайджан может вновь отозвать своего посла в Иране
Исполнение приговора в отношении террориста, совершившего нападение на посольство Азербайджана в столице Ирана - Тегеране, затягивается уже почти год.
Как сообщает Report со ссылкой на дипломатические источники, если приговор о казни не будет исполнен в ближайшее время, Азербайджан может вновь отозвать своего посла в Иране.
Напомним, что террорист был арестован, 2 октября 2023 года суд вынес ему смертный приговор. Однако, хотя прошел почти год с момента вынесения этого решения, когда приговор будет приведен в исполнение неизвестно. Этот вопрос волнует все азербайджанское общество и находится в постоянном центре внимания медиа.
Так почему же исполнение приговора задерживается? Проведенное Report расследование выявило ряд возможных причин. Если проанализировать жизненный путь гражданина Ирана Ясина Гусейнзаде, совершившего террористический акт, то всплывает ряд интересных моментов. 55-летний Ясин Гусейнзаде вступил в ряды SEPAH во время ирано-иракской войны. Непродолжительное время он также участвовал в войне в составе 31-й дивизии Ашура. До 1999 года Ясин Гусейнзаде работал водителем грузовика в штаб-квартире SEPAH в Тебризе, оттуда ушел на пенсию. С 1999 по 2006 год Ясин командовал силами «Басидж», связанными с мечетью Ялдур в Меренде. Он и сейчас поддерживает связь с «Басидж». Есть сведения о том, что он участвовал в подавлении антиправительственных протестов вместе с «Басидж» и SEPAH в Бюкане и Мараге. Казнь террориста, скорее всего, затягивается из-за того, что он является членом SEPAH.
Говоря об этом ужасном преступном деянии, министр иностранных дел Джейхун Байрамов в январе этого года еще раз напомнил о позиции официального Баку и заявил, что посольство может возобновить свою работу при двух условиях: если преступник понесет заслуженное наказание, а Иран полностью гарантирует безопасность сотрудников посольства.