17 Սեպտեմբերի 2024 - 12:40
Ադրբեջանի ոչ կառավարական կազմակերպությունները տարածել են հայտարարություն՝ լուրջ մտահոգություն հայտնելով Հայաստանի գործունեության վերաբերյալ, որը պայմաններ է ստեղծում ուկրաինական պատերազմի կապակցությամբ Ռուսաստանի դեմ սահմանված միջազգային պատժամիջոցներից խուսափելու համար։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, ուղերձը, ի թիվս այլոց, ուղղված է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին, Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին և Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին:
Ուղերձում ընդգծվում է, որ արևմտյան երկրների կողմից սահմանված պատժամիջոցները նպատակ ունեն պատասխանատվության ենթարկել Ռուսաստանին և կանխել հումանիտար ճգնաժամը։ Իսկ Հայաստանի իշխանությունները, վարելով կեղծավոր քաղաքականություն, խախտում են միջազգային իրավունքի պահանջները և աջակցելով Ռուսաստանին պատժամիջոցներից խուսափելու հարցում, խորացնում են հումանիտար ճգնաժամը Ուկրաինայում։
«2021-2023 թվականներին Հայաստանի արտաքին առևտրի աշխարհագրական կառուցվածքի և ապրանքների ցանկի կտրուկ փոփոխությունը պայմանավորված է արևմտյան երկրների կողմից Ռուսաստանի Դաշնության դեմ կիրառվող պատժամիջոցներից խուսափելով։
Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում ասել է, որ երկու երկրների միջև արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024 թվականին կկազմի 14-16 միլիարդ դոլար։ Եթե այս կանխատեսումն իրականանա, ապա Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2020 թվականի համեմատ կաճի մոտ 8 անգամ։ Այս աճը պայմանավորված է նրանով, որ չնայած Եվրամիության կողմից Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների սահմանմանը, ԵՄ մի շարք երկրներ Հայաստանի միջոցով շարունակում են արտաքին առևտրային գործառնությունները Ռուսաստանի Դաշնության հետ»,- ասվում է ուղերձում։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը, ադրբեջանական ՈԿԿ-ները կոչ են անում ԱՄՆ-ին և Եվրամիությանը ուժեղացնել վերահսկողությունը Հայաստանի առևտրային գործարքների նկատմամբ, նպատակաուղղված պատժամիջոցներ կամ առևտրային սահմանափակումներ սահմանել ցանկացած պետության նկատմամբ, որը նպաստում է պատժամիջոցներից խուսափելուն, այդ թվում՝ Հայաստանի:

• Азербайджанские НПО обратились к ЕС
Неправительственные организации Азербайджана распространили обращение, в котором выражается серьезная озабоченность деятельностью Армении, создающей условия для уклонения от международных санкций, введенных к России в связи с войной в Украине.
Как передает Armenia.Az, обращение адресовано в том числе президенту Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен, Верховному представителю Европейского союза по внешним связям и политике безопасности Жозепу Борреллю и президенту Совета Европейского союза Шарлю Мишелю.
В обращении подчеркивается, что введенные западными странами санкции направлены на привлечение России к ответственности и предотвращение гуманитарного кризиса. Армянские власти же, ведя лицемерную политику, нарушают требования международного права и, оказывая поддержку России в уклонении от санкций, углубляют гуманитарный кризис в Украине.
«Резкое изменение товарной и географической структуры внешней торговли Армении в течение 2021-2023 годов обусловлено уклонением от санкций, наложенных на РФ западными странами. Первый заместитель премьер-министра России Алексей Оверчук на заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Россией и Арменией заявил, что внешнеторговый оборот между двумя странами в 2024 году достигнет 14-16 миллиардов долларов. В случае реализации данного прогноза, внешнеторговый оборот между Арменией и Российской Федерацией в 2024 году увеличится по сравнению с 2020 годом почти в 8 раз. Такой рост обусловлен тем, что несмотря на введение Евросоюзом санкций против Российской Федерации, ряд стран Евросоюза продолжают внешнеторговые операции с РФ через Армению», - говорится в обращении.
С учетом вышесказанного азербайджанские НПО призывают Соединенные Штаты и Европейский союз усилить контроль за торговыми операциями Армении, применить более строгий режим проверки товаров, импортируемых и экспортируемых Арменией, обеспечить прозрачность в этой области для предотвращения незаконной торговли товарами, используемыми в войне. Кроме того, НПО призывают ввести целенаправленные санкции или торговые ограничения в отношении любого государства, которое способствует уклонению от санкций, в том числе в отношении Армении, и усилить дипломатическое давление на эту страну.