• ԱՄՆ պետքարտուղարը զանգահարել է Ադրբեջանի նախագահին
Սեպտեմբերի 16-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը զանգահարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Էնթոնի Բլինկենն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տևական խաղաղության կարևորությունը: Նա նաև հայտարարել է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները շարունակելու է ջանքեր գործադրել այդ նպատակին հասնելու համար:
Նա դրական քայլ է համարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցում ձեռքբերումները, այդ թվում՝ 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին սահմանի դելիմիտացիայի հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին դրույթի ստորագրումը։
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ տարածաշրջանում խաղաղություն արդեն իսկ ձեռք է բերվել և ընդգծել, որ հենց Ադրբեջանի ջանքերի շնորհիվ է տարածաշրջանում ձևավորվել ստատուս քվո և նոր իրողություններ, որոնք հիմնված են արդարության և միջազգային իրավունքի վրա:
Նախագահը հիշեցրել է, որ հենց մեր երկիրն է նախաձեռնել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը, և ընդգծել, որ այդ պայմանագրի ստորագրման համար կարևոր է, որ Հայաստանը դադարեցնի իր Սահմանադրությամբ և այլ օրենսդրական ակտերով Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները։
Պետության ղեկավարը հայտարարել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և դրա հետ կապված բոլոր ինստիտուտների վերացման կարևորությունը։
Ինչ վերաբերում է սահմանների սահմանազատման հարցին, Իլհամ Ալիևը նշել է երկկողմ գործընթացի շրջանակներում ձեռք բերված դրական արդյունքները և հայտնել, որ այդ գործընթացը կիրականացվի դրույթի հիման վրա։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում շոշափվել է նաև Ադրբեջանում COP29-ի անցկացման հարցը։
Էնթոնի Բլինկենը նշել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է Ադրբեջանին COP29-ը հաջողությամբ անցկացնելու հարցում և ընդգծել, որ Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի COP թիմերը սերտորեն համագործակցում են։
Գոհունակություն հայտնելով այս համագործակցությունից՝ Իլհամ Ալիևը հույս է հայտնել, որ կոնսենսուս կձևավորվի, մասնավորապես, զարգացած երկրների կողմից՝ COP-ի շրջանակներում կլիմայի ֆինանսավորման վերաբերյալ կարևոր որոշումների ընդունման հարցում։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի երկկողմ հարաբերությունների շուրջ։

• Госсекретарь США позвонил президенту Азербайджана
16 сентября госсекретарь США Энтони Блинкен позвонил президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Энтони Блинкен подчеркнул важность достижения прочного мира между Арменией и Азербайджаном и заявил, что Соединенные Штаты Америки и впредь будут прилагать усилия для достижения этой цели.
Он позитивно оценил успехи, достигнутые в области делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, в том числе подписание 30 августа этого года Положения о совместной деятельности комиссий по делимитации.
Ильхам Алиев отметил, что мир в регионе уже достигнут и подчеркнул, что именно благодаря усилиям Азербайджана в регионе сложились статус-кво и новые реалии, основанные на справедливости и международном праве.
Президент напомнил, что именно наша страна является инициатором мирного договора с Арменией, подчеркнул, что для подписания этого договора важно, чтобы Армения прекратила территориальные претензии к Азербайджану в своей Конституции и других законодательных актах.
Глава государства заявил также о важности упразднения Минской группы ОБСЕ и всех связанных с ней институтов.
Касаясь вопроса делимитации границ, Ильхам Алиев отметил положительные результаты, достигнутые в рамках двустороннего процесса, и сообщил, что этот процесс будет осуществляться на основе Положения.
В ходе телефонного разговора был затронут и вопрос проведения COP29 в нашей стране.
Энтони Блинкен отметил, что США поддерживают Азербайджан в успешном проведении COP29, и подчеркнул, что команды COP Азербайджана и США тесно сотрудничают.
Отметив удовлетворение этим сотрудничеством, Ильхам Алиев выразил надежду на достижение консенсуса, в частности развитыми государствами, в отношении принятия важных решений по климатическому финансированию в рамках COP.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями о двусторонних отношениях между Азербайджаном и США.