• Փաշինյան. Բաքուն և Երևանը համաձայնեցրել են խաղաղության պայմանագրի տեքստի 80 տոկոսը
Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնեցրել են խաղաղության պայմանագրի տեքստի 80%-ը, Երևանն առաջարկում է ստորագրել այն և հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին՝ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ Թբիլիսիում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Շուրջ երկու տարվա բանակցությունների արդյունքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարողացան հիմնականում համաձայնության գալ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի շուրջ՝ մոտավորապես 80%-ով, մենք Ադրբեջանին առաջարկել ենք մոտ ապագայում ստորագրել համաձայնեցված դրույթները, հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ և շարունակել բանակցությունները բոլոր փոխադարձ կարևորության ունեցող հարցերի շուրջ»,- նշել է նա։

16 Сентября 2024 - 16:03
Армения и Азербайджан согласовали 80% текста мирного договора, Ереван предлагает подписать его и установить дипотношения.
Как передает ТАСС, об этом в Тбилиси на пресс-конференции с грузинским коллегой Ираклием Кобахидзе заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В результате почти двухлетних переговоров Армения и Азербайджан смогли в значительной степени согласовать текст соглашения об установлении мира, примерно на 80%, мы предложили Азербайджану в ближайшее время подписать согласованные положения, установить дипломатические отношения, продолжить переговоры по всем вопросам, представляющим взаимную значимость», — отметил он.