• Ադրբեջանում Իտալիայի դեսպանը՝ համագործակցության առաջնահերթ հարցերի մասին
«Ադրբեջանի հետ էներգետիկ ոլորտում վստահելի գործընկերության ստեղծումը մեր երկրի առաջնահերթ խնդիրն է»։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է Ադրբեջանում Իտալիայի դեսպան Լուկա դի Ջանֆրանչեսկոն։
Նա նշել է, որ երկու կողմերի բարձր մակարդակի փոխայցելությունները Իտալիայի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակի վառ օրինակն են. «Իտալական ընկերությունները շահագրգռված են Ադրբեջանի հետ համագործակցությամբ բազմաթիվ ոլորտներում, այդ թվում սպորտի ոլորտում: Ադրբեջանի հետ էներգետիկ ոլորտում վստահելի գործընկերության ստեղծումը մեր երկրի առաջնահերթ խնդիրն է։ Այս առումով կցանկանայի նշել Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովի վերջին այցի կարևորությունը մեր երկիր։ Փոխադարձ այցերի ընթացքում մենք բազմիցս նշել ենք մեր շահագրգռվածությունը մեր երկրների միջև կապերի հետագա ամրապնդման հարցում։ «Կարծում եմ, որ նման այցերը ցույց են տալիս, որ Իտալիայի և Ադրբեջանի միջև կան չափազանց ամուր և արդյունավետ կապեր»։

14 Сентября 2024 - 09:46
«Построение надежного партнерства с Азербайджаном в энергетическом секторе является приоритетным вопросом для нашей страны».
Как передает Аrmenia.Az, об этом заявил журналистам посол Италии в Азербайджане Лука ди Джанфранческо.
Он отметил, что визиты высокого уровня с обеих сторон являются ярким примером высокого уровня отношений между Италией и Азербайджаном: «Итальянские компании заинтересованы в сотрудничестве с Азербайджаном как во многих сферах, так и в спортивном секторе. Построение надежного партнерства с Азербайджаном в энергетическом секторе является приоритетным вопросом для нашей страны. В этой связи хочу отметить важность последнего визита министра энергетики Азербайджана Парвиза Шахбазова в нашу страну. В рамках взаимных визитов мы неоднократно отмечали заинтересованность в дальнейшем укреплении связей между нашими странами. Считаю, что подобные визиты показывают, что между Италией и Азербайджаном существуют чрезвычайно прочные и продуктивные связи».