13 Սեպտեմբերի 2024 - 15:20
Չինաստանի «Xinhua» պաշտոնական լրատվական գործակալությունը նյութ է պատրաստել՝ նվիրված Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևի հայտարարությանը:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, նյութում մեջբերվել են Հիքմեթ Հաջիևի խոսքերը, որ Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, ադրբեջանա-չինական հարաբերությունները հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի, իսկ համագործակցությունը անշեղորեն զարգանում է։
Չինական գործակալությունը գրում է, որ Հիքմեթ Հաջիևի կարծիքով Չինաստանի զարգացումը, մասնավորապես, տեխնոլոգիական աճը օգուտ է բերում ամբողջ աշխարհին, այդ թվում՝ Գլոբալ Հարավին։ Հիքմեթ Հաջիևը նաև նշել է, որ այս տարվա հուլիսից Ադրբեջանը միակողմանիորեն սկսել է առանց վիզայի ռեժիմ կիրառել Չինաստանի քաղաքացիների համար, քանի որ շահագրգռված է այս երկրից զբոսաշրջիկների հոսքով։

• Азербайджан придает большое значение развитию отношений с Китаем
Официальное информационное агентство Китая Синьхуа подготовило материал, посвященный заявлению помощника президента Азербайджана — заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмета Гаджиева.
Как передает Armenia.Az, в материале приводятся слова Хикмета Гаджиева о том, что Азербайджан придает большое значение развитию отношений с Китаем, и говорится, что азербайджано-китайские связи достигли уровня стратегического партнерства, а сотрудничество неуклонно развивается.
Как пишет агентство Синьхуа, по мнению Хикмета Гаджиева, развитие Китая, в частности его технологический рост, идет на пользу всему миру, в том числе Глобальному Югу. Хикмет Гаджиев также отметил, что Азербайджан с июля этого года в одностороннем порядке начал применять безвизовый режим для граждан Китая, поскольку заинтересован в притоке туристов из этой страны.