• Ադրբեջանում աճել են սոցիալական ապահովագրության եկամուտները
Ադրբեջանում 2024 թվականի հունվար-օգոստոսին՝ պետական պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարներից եկամուտները հասել են 3 մլրդ 724,6 մլն մանաթի, ինչը 10,4%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչպես տեղեակցնում է Armenia-ը, այս մասին հայտնել են՝ տնտեսության նախարարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայությունից։
«Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության պետական վճարներից մուտքերը՝ նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 10,4%-ով կամ 350 մլն մանաթով՝ հասնելով 3 մլրդ 724,6 մլն մանաթի։
Արտաբյուջետային կազմակերպություններից մուտքերն աճել են 13%-ով և հասել մոտ 2,5 մլրդ մանաթի»,- նշում են հարկային պետական ծառայությունում։
Մասնավորապես, գործազրկության ապահովագրության վճարներն աճել են 12,1%-ով, կազմելով 133,5 մլն մանաթ, ոչ բյուջետային կազմակերպություններից՝ աճը 14,6%-ով, կազմելով 100,8 մլն մանաթ։

11 Сентября 2024 - 11:30
В Азербайджане за январь-август 2024 года поступления от сборов на обязательное государственное социальное страхование достигли 3 млрд 724,6 млн манатов, что на 10,4% больше аналогичного периода прошлого года.
Как передает Armenia, об этом сообщает Государственная налоговая служба при Минэкономики.
«Поступления от взносов обязательного государственного социального страхования увеличились на 10,4% или 350 млн манатов по сравнению с соответствующим периодом прошлого года, достигли 3 млрд 724,6 млн манатов.
Поступления от внебюджетных организаций увеличились на 13% и достигли около 2,5 млрд манатов», - говорится в информации ГНС.
В том числе, взносы на страхование по безработице выросли на 12,1%, составив 133,5 млн манатов, от внебюджетных организаций – рост на 14,6%, составив 100,8 млн манатов.
Поступления по обязательному медицинскому страхованию увеличились на 8,2%, достигнув 659,4 млн манатов, от внебюджетных организаций - рост на 9,4%, до 468,4 млн манатов.