• Ադրբեջանը և ՎԶԵԲ-ը քննարկել են ածխածնային ցածր էներգիայի անցումը
Ադրբեջանը և ՎԶԵԲ-ը քննարկել են համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Ադրբեջանի էներգետիկայի փոխնախարար Օրխան Զեյնալովը հանդիպել է՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Թուրքիայի և Կովկասի կառավարիչ տնօրեն Էլիզաբետա Ֆալչետտիի հետ։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia-ը, այս մասին հայտնում է էներգետիկայի նախարարությունը։
«Հանդիպման ընթացքում կողմերը գոհունակություն են հայտնել՝ առկա երկկողմ համագործակցությունից, մասնավորապես էներգետիկայի ոլորտում, քննարկել են՝ վերականգնվող էներգիայի, էներգաարդյունավետության և ցածր ածխածնային էներգիայի անցման ոլորտում ընթացիկ նախագծերը, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակել՝ ապագա համագործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ։ համար»,- նշվում է տեղեկատվության մեջ։
Գնահատվել է նաև Գոբուստանի արևային էլեկտրակայանի աճուրդի գործընթացքը, որն իրականացվել է ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ։

• Азербайджан и ЕБРР обсудили переход на низкоуглеродную энергетику
Азербайджан и ЕБРР обсудили перспективы развития сотрудничестваЗамминистра энергетики Азербайджана Орхан Зейналов провел встречу с управляющим директором Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по Турции и Кавказу Элизабеттой Фальчетти.
Как передает Armenia, об этом сообщает Минэнерго.
«В ходе встречи стороны выразили удовлетворение текущим двусторонним сотрудничеством, в частности, в энергетической сфере, рассмотрели текущие проекты в области возобновляемой энергетики, энергоэффективности и перехода на низкоуглеродную энергетику, а также обменялись мнениями о будущих возможностях сотрудничества», - отмечается в информации.
Оценен также ход аукционного процесса по Гобустанской солнечной электростанции, который был реализован при поддержке ЕБРР.
Зейналов проинформировал Фальчетти о предпринимаемых шагах по созданию зеленых энергетических коридоров «Каспий-Черное море-Европа» и «Азербайджан-Центральная Азия-Европа», инициативах, связанных с COP29, и планируемых мероприятиях в сфере энергетики.