11 Սեպտեմբերի 2024 - 11:42
ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությանը կից էներգետիկ տեղեկատվության վարչությունը (ԷՏՎ) հրապարակել է՝ Ադրբեջանում նավթի և այլ հեղուկացված ածխաջրածինների միջին օրական արդյունահանման կանխատեսումը՝ 2024-2025 թվականների համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ԷՏՎ-ի ամսական զեկույցին, ակնկալվում է, որ Ադրբեջանում նավթի և այլ հեղուկացված ածխաջրածինների օրական արդյունահանումն այս տարի կկազմի 600 հազար բարել, ինչը 10 հազար բարելով պակաս է, քան նախկինում կանխատեսվում էր։
Միաժամանակ, ըստ ԷՏՎ-ի կանխատեսման, հաջորդ տարի նավթի օրական միջին արդյունահանումը երկրում կլինի 640 հազար բարելի մակարդակում (նախկին կանխատեսումը 650 հազար բարել)։
Նշվում է, որ անցյալ տարի Ադրբեջանում նավթի և այլ հեղուկացված ածխաջրածինների օրական արդյունահանումը կազմել է 620 հազար բարել։
Հավելենք, որ 2022 թվականին հեղուկացված ածխաջրածինների օրական արտադրությունը հանրապետությունում եղել է 670 հազար բարելի մակարդակում։

11 Сентября 2024 - 10:08
Управление энергетической информации (УЭИ) при Министерстве энергетики США опубликовало прогноз по среднесуточной добыче нефти и других сжиженных углеводородов в Азербайджане на 2024-2025 годы.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на ежемесячный отчет УЭИ, предполагается, что ежедневная добыча нефти и других сжиженных углеводородов в Азербайджане в этом году составит 600 тыс. баррелей, что на 10 тыс. баррелей меньше, чем прогнозировалось ранее.
При этом, по прогнозу УЭИ, в следующем году среднесуточная добыча нефти в стране будет на уровне 640 тыс. баррелей (предыдущий прогноз-650 тыс. баррелей).
Отмечается, что в прошлом году ежедневная добыча нефти и других сжиженных углеводородов в Азербайджане составила 620 тысяч баррелей.
Следует добавить, что в 2022 году суточная добыча сжиженных углеводородов в стране была на уровне 670 тыс. баррелей.
В 2021 году суточная добыча сжиженных углеводородов в стране была на уровне 720 тыс. баррелей.
Напомним, что в 2019 и 2020 годах указанный показатель составил 780 тыс. и 700 тыс. баррелей соответственно.