10 Սեպտեմբերի 2024 - 20:16
Չինաստանի Շանդուն նահանգի Ցինդաո քաղաքում անցկացվում է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) կանանց ֆորումը «Կանանց տնտեսական իրավունքների և հնարավորությունների ընդլայնումը թվայնացման միջոցով» թեմայով։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ ֆորումին մասնակցում է նաև Ընտանիքի, կանանց և երեխաների հարցերով պետական կոմիտեի նախագահ Բահար Մուրադովան։
Սեպտեմբերի 11-ին ֆորումի առաջիկա պաշտոնական բացման արարողությանը ելույթ կունենան ՇՀԿ անդամ երկրների կին առաջնորդները, Չինաստանի պաշտոնական անձիք, Համաչինական կանանց ֆեդերացիայի ղեկավարը և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը։ Միջոցառմանը կմասնակցեն 26 երկրների ներկայացուցիչներ։
Նշենք, որ 2001 թվականին ստեղծված Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը ներկայումս ունի 10 մշտական անդամ (Ղազախստան, Չինաստան, Ռուսաստան, Ղրղզստան, Ուզբեկստան, Տաջիկստան, Պակիստան, Հնդկաստան, Իրան և Բելառուս), 2 դիտորդ անդամ (Աֆղանստան և Մոնղոլիա) և 14 երկխոսության գործընկերներ (Ադրբեջան, Թուրքիա, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Բահրեյն, Հայաստան, Եգիպտոս, Կամբոջա, Կատար, Քուվեյթ, Մալդիվներ, Մյանմա, Նեպալ, Սաուդյան Արաբիա, Շրի Լանկա):

10 Сентября 2024 - 17:16
В китайском городе Циндао провинции Шаньдун проходит женский форум Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) на тему «Расширение экономических прав и возможностей женщин посредством цифровизации».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в форуме также принимает участие председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова.
На предстоящей 11 сентября официальной церемонии открытия форума выступят женщины-лидеры стран-членов ШОС, официальные лица Китая, глава Всекитайской федерации женщин, генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества. На мероприятии примут участие представители 26 стран.
Отметим, что Шанхайская организация сотрудничества, созданная в 2001 году, в настоящее время имеет 10 постоянных членов (Казахстан, Китай, Россия, Кыргызстан, Узбекистан, Таджикистан, Пакистан, Индия, Иран и Беларусь), 2 члена-наблюдателя (Афганистан и Монголия) и 14 партнеров по диалогу (Азербайджан, Турция, Объединенные Арабские Эмираты, Бахрейн, Армения, Египет, Камбоджа, Катар, Кувейт, Мальдивы, Мьянма, Непал, Саудовская Аравия, Шри-Ланка).