• Ադրբեջանի ԱԳՆ. Հայաստանը պետք է կատարի իր ստանձնած պարտավորությունները
Ցավոք, հայկական կողմը հերթական անգամ հանդես է եկել հայտարարություններով, որոնք հանրությանը մոլորեցնելու նպատակ են հետապնդում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի այսօրվա ասուլիսում արած հայտարարությունները։
«Հայկական կողմը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների համաձայնագրի նախագծի վերաբերյալ՝ պաշտոնական Բաքվի կողմից հունիսին ներկայացված առաջարկներին պատասխան է ուղարկել օգոստոսի վերջին, այսինքն՝ մոտավորապես 70 օր անց։ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված մեկնաբանություններին համարժեք պատասխան տալու փոխարեն հայկական կողմը փորձել է աչք փակել խնդիրների վրա՝ նախագծից բացառելով այն կետերը, որոնք պետք է արտացոլվեին դրանում։ Մինչ օրս համաձայնության նախագծի կետերի մեծ մասը համաձայնեցված է, այն է՝ շուրջ 80%-ը, մնացածները դեռ չի հաջողվել համաձայնեցնել։ Սակայն դա չի նշանակում, որ համաձայնագիրը պետք է ստորագրվի առանց չհամակարգված դրույթների, ինչպես առաջարկում է հայկական կողմը։ Սա անընդունելի է։ Որպեսզի խաղաղ պայմանագիրը վստահելի լինի, նախագծում պետք է հստակեցվեն բոլոր խնդրահարույց պահերը»,- ընդգծել է ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավարը։
«Այն, որ Հայաստանը, որը շարունակում է իր տարածքային հավակնությունները Ադրբեջանի դեմ և ձգտում է վերականգնել Մինսկի խմբի աշխատանքը, որը նախկին հակամարտության մասունքն է, կոչ է անում ստորագրել խաղաղ համաձայնագիր ցանկացած ձևով, կրճատելով դրա բովանդակությունը, կասկածի տակ դնել այս երկրի իրական մտադրությունները: Համաձայնագրի նախագիծը ստորագրելու համար Հայաստանը նախ պետք է համապատասխան փոփոխություններ կատարի իր Սահմանադրության մեջ, որը ներկայումս հղումներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների մասին։ Թեև Հայաստանը տեղյակ է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ կապի բացման գրավոր պարտավորությունների առկայության մասին, սակայն շուրջ չորս տարի չի կատարում դրանք։ Ինչ վերաբերում է երկու երկրների տարածքներում գործընթացին օտարերկրյա մասնավոր ընկերության ներգրավման գաղափարին, ապա պետք է նշել, որ Ադրբեջանը երբեք չի քննարկել իր տարածքում գործընթացում երրորդ կողմի ներգրավման հարցը։ Եթե հայկական կողմն իսկապես շահագրգռված է տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացմամբ, ապա պետք է կատարի իր ստանձնած պարտավորությունները»,- հայտարարել է Ա.Հաջիզադեն։

10 Сентября 2024 - 08:14
К сожалению, армянская сторона в очередной раз выступила с заявлениями, которые преследуют цель ввести в заблуждение общественность.
Как передает Armenia.Az, об этом сказал глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя заявления министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, сделанные им на сегодняшней пресс-конференции.
«Ответ на предложения по проекту соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией, представленные официальным Баку в июне, армянская сторона направила в конце августа, то есть примерно через 70 дней. Вместо адекватной реакции на представленные Азербайджаном комментарии армянская сторона попыталась закрыть глаза на проблемы, исключив из проекта пункты, которые необходимо было в нем отразить. До настоящего времени согласовано большинство пунктов по проекту соглашения, а именно около 80%, согласовать остальные пока не удалось. Однако это не означает, что соглашение должно быть подписано без несогласованных положений, как предлагает армянская сторона. Это неприемлемо. Чтобы мирное соглашение было надежным, в проекте должны быть прояснены все проблемные моменты», - подчеркнул глава пресс-службы МИД.
«Тот факт, что Армения, продолжающая территориальные претензии к Азербайджану и стремящаяся восстановить работу Минской группы, которая является пережитком прошлого конфликта, призывает к подписанию мирного соглашения в любой форме, урезая его содержание, ставит под сомнение истинные намерения этой страны. Для подписания проекта соглашения Армения должна в первую очередь внести соответствующие изменения в свою Конституцию, в которой в настоящее время есть ссылки на территориальные претензии к Азербайджану. Хотя Армения осведомлена о существовании письменных обязательств по открытию коммуникаций, соединяющих западные районы Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой, она не исполняет их в течение около четырех лет. Что касается идеи о привлечении иностранной частной компании к процессу на территориях обеих стран, то следует отметить, что Азербайджан никогда не обсуждал привлечение третьей стороны к процессу на своей территории. Если армянская сторона действительно заинтересована в открытии коммуникаций в регионе, она должна выполнить взятые на себя обязательства», - заявил А.Гаджизаде.