06 Սեպտեմբերի 2024 - 17:45
Ադրբեջանը ԵԽԽՎ անդամների՝ երկիր այցելելու արգելքը կվերացնի, երբ նրա պատվիրակությունը վերադառնա այս կազմակերպություն։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է Չեռնոբիոյի միջազգային ֆորումի շրջանականերում մոդերատորի հարցերին պատասխանելիս։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ այս տարվա հունվարին (ԵԽԽՎ-ում - խմբ.) հատեց կարմիր գիծը։ <…> Անցյալ տարի մենք ամբողջությամբ վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը։ Այսպիսով, անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի տարածքում անջատողականությունն ամբողջությամբ արմատախիլ արվեց։ Մենք այլ բան չենք արել, որը կտարբերվեր նրանից, ինչ փորձում է անել Ուկրաինան։ Ուկրաինան անհաջող փորձում է վերականգնել իր ինքնիշխանությունը՝ չնայած Արևմուտքի հսկայական աջակցությանը։ Մենք ինքներս վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը՝ առանց որևէ աջակցության։ Դրանից բառացիորեն մի քանի ամիս անց, ԵԽԽՎ-ն մեր պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելու որոշում ընդունեց։ Այսինքն՝ մեր նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառվեցին, քանի որ մենք վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը»,- ընդգծել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի որոշումը՝ պերսոնա նոն գրատա հայտարարելու ԵԽԽՎ անդամներին, ովքեր դեմ են քվեարկել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունների երկարաձգմանը, համարժեք է։ «Մեր որոշումը պատասխան էր։ Եթե նրանք փոխեն իրենց որոշումը և վերականգնեն մեր իրավունքը, ապա, այդ այսպես կոչված, էմբարգոն կհանվի։ <...> Մեր պատվիրակությունը պետք է վերադառնա, և այդ ժամանակ արգելքը կվերացվի»,- հավելել է պետության ղեկավարը։

06 Сентября 2024 - 16:25
Азербайджан отменит запрет на посещение страны членами ПАСЕ, когда его делегация вернется в эту организацию.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом он заявил, отвечая на вопросы модератора в рамках Международного форума Черноббио.
«То, что произошло в январе этого года (в ПАСЕ – ред.), перешло красную черту. <…> В прошлом году мы полностью восстановили свой суверенитет. Таким образом, в сентябре прошлого года сепаратизм на территории Азербайджана был полностью искоренён. Мы не сделали ничего такого, что отличалось бы от того, что пытается сделать Украина. Украина безуспешно пытается восстановить свой суверенитет, несмотря на огромную поддержку Запада. Мы же восстановили свой суверенитет сами, без какой-либо поддержки. Буквально через несколько месяцев после этого ПАСЕ приняла решение лишить нашу делегацию права голоса. То есть на нас были наложены санкции, потому что мы восстановили собственный суверенитет», — подчеркнул президент Ильхам Алиев.
Он отметил, что решение Азербайджана объявить персонами нон грата членов ПАСЕ, которые голосовали против продления полномочий азербайджанской делегации, было адекватным. «Наше решение было ответом. Если они изменят своё решение и восстановят наше право, то это так называемое эмбарго будет снято. Наша делегация должна вернуться, и тогда запрет будет снят», — добавил глава государства.