• Ի.Ալիևը հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի ներդրումների նախարարի հետ
Սեպտեմբերի 6-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Իտալիայի Չեռնոբիա քաղաքում հանդիպել է՝ Սաուդյան Արաբիայի ներդրումների նախարար, Ադրբեջան-Սաուդյան Արաբիա համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Խալիդ բին Աբդուլազիզ Ալ-Ֆալիհի հետ։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև համագործակցության հարցեր, մասնավորապես էներգետիկայի ոլորտում, Acwa Power ընկերության աշխատանքը։ Նշվել է, որ ներկայումս շարունակվում է՝ Ադրբեջանում և տարածաշրջանում խոշորագույն հողմային էլեկտրակայանի շինարարությունը, որը շահագործման կհանձնվի հաջորդ տարվա վերջին։ Ընդգծվել է, որ աշխատանքները շարունակվում են Acwa Power-ի և Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարության միջև ստորագրված՝ 200 ՄՎտ հզորությամբ էներգիայի պահեստավորման համակարգի ստեղծման համաձայնագրի շրջանակներում, աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչև COP29-ը։
Հանդիպմանը նշվել է, որ Acwa Power-ը շահագրգռված է՝ Ադրբեջանից Եվրոպա «կանաչ էներգիայի» արտահանման ոլորտում համագործակցությամբ։ Այս առումով, Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարությունը և Acwa Power-ը աշխատում են Կասպից ծովում հողմային էներգիայի նախագծերի վրա, որոնք հաջորդ փուլում «կանաչ էներգիայի» արտահանման համար աղբյուրի դեր կխաղան։

• Алиев встретился с министром инвестиций Саудовской Аравии
6 сентября президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился в итальянском городе Черноббио с министром инвестиций Саудовской Аравии, сопредседателем совместной межправительственной комиссии Азербайджан-Саудовская Аравия Халидом бин Абдулазизом Аль-Фалихом.
В ходе беседы были обсуждены вопросы сотрудничества между двумя странами, в частности в энергетическом секторе, работа компании Acwa Power. Было отмечено, что в настоящее время продолжается строительство крупнейшей в Азербайджане и регионе ветряной электростанции, которая будет введена в эксплуатацию в конце следующего года. Было подчеркнуто, что продолжаются работы в рамках соглашения о создании системы хранения энергии мощностью в 200 МВт, подписанного между компанией Acwa Power и Министерством энергетики Азербайджана, работы планируется завершить до COP29.
На встрече было отмечено, что Acwa Power заинтересована в сотрудничестве в области экспорта «зеленой энергии» из Азербайджана в Европу. В связи с этим Министерство энергетики Азербайджана и Acwa Power ведут работы над проектами ветроэнергетики в Каспийском море, которые на последующем этапе будут играть роль источника для экспорта «зеленой энергии».