06 Սեպտեմբերի 2024 - 15:39
Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնումը գլխավոր գործոն է դարձել ոչ միայն Կովկասում, այլև ավելի լայն աշխարհագրությունում։ Երեսուն տարվա ընթացքում Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքները գտնվել են հայկական օկուպացիայի տակ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է Չեռնոբիոյի միջազգային ֆորումի՝ «Ադրբեջանի դերը նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններում» նստաշրջանում իր ելույթի ժամանակ։
Մեր պետության ղեկավարը հիշեցրել է, որ այս օկուպացիան շարունակվել է, չնայած միջազգային կազմակերպությունների որոշումներին, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերի առկայությանը, որոնք պետք է կատարվեին։ Նախագահը ասել է նաև, որ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո ստեղծված հատուկ խումբը վերջին 28 տարիների ընթացքում բացարձակապես ոչ մի արդյունքի չի հասել։

• Алиев о важности восстановления территориальной целостности Азербайджана для геополитики
Восстановление территориальной целостности и суверенитета Азербайджана стало главным фактором не только на Кавказе, но и в более широкой географии. На протяжении тридцати лет международно признанные территории Азербайджана находились под армянской оккупацией.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Ильхам Алиев в ходе выступления на сессии «Роль Азербайджана в новых геополитических условиях» на Международном форуме Черноббио.
Глава нашего государства напомнил, что эта оккупация продолжалась, несмотря на решения международных организаций, в том числе наличие четырех резолюций Совета Безопасности ООН, которые должны были быть выполнены. Президент также сообщил, что специальная группа, созданная под эгидой ОБСЕ для решения этого вопроса, за прошедшие 28 лет не добилась абсолютно никаких результатов.