06 Սեպտեմբերի 2024 - 12:36
Կլիմայի փոփոխությունը լուրջ բացասական ազդեցություն է թողնում՝ Ադրբեջանի գյուղատնտեսության, ջրային ռեսուրսների, անտառների և կենսաբազմազանության, առողջապահության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտների վրա։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Բաքվում «Իրավունք և կլիմա» միջազգային համաժողովի բացմանը հայտարարել է՝ COP29-ի նախագահ, բնապահպանության և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևը։
Նրա խոսքով, կլիմայի փոփոխության հետևանքները նկատում են ոչ միայն մասնագետները, այլև երկրի բոլոր բնակիչները։
«Կցանկանայի հատկապես ընդգծել ափամերձ գոտիների հետ կապված իրավիճակը։ Վերջին տարիներին Կասպից ծովի մակարդակը զգալիորեն նվազում է, ինչպես տեխնածին, այնպես էլ մարդածին բնույթի պատճառներով։ Քանի որ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը մեծանում է, օրենսդրության դերը նույնպես մեծանում է: Իրավական համակարգերը ոչ միայն պետք է ապահովեն արտանետումների կրճատում, այլև ձգտեն պաշտպանել կլիմայի փոփոխության ազդեցությունից առավել տուժած համայնքների իրավունքները»,- ասել է նախարարը։
Մուխթար Բաբաևը նշել է, որ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիան և Փարիզի համաձայնագիրը կազմում են՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության հիմքը։

• Президент COP29: Изменение климата угрожает ключевым секторам экономики
Изменения климата оказывают серьезное негативное влияние на сельское хозяйство, водные ресурсы, леса и биоразнообразие, здравоохранение, туризм и другие сферы в Азербайджане.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил президент COP29, министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев на открытии международной конференции «Право и климат» в Баку.
По его словам, последствия изменения климата наблюдают не только специалисты, их ощущают все жители страны.
«Особенно хотелось бы подчеркнуть ситуацию с прибрежными зонами. В последние годы уровень Каспийского моря значительно снижается по причинам как техногенного, так и антропогенного характера. По мере увеличения воздействия изменения климата роль законодательства возрастает. Правовые системы должны не только обеспечивать сокращение выбросов, но и быть направлены на защиту прав сообществ, наиболее пострадавших от последствий изменения климата», - сказал министр.
Мухтар Бабаев отметил, что Рамочная конвенция ООН об изменении климата и Парижское соглашение составляют основу международного сотрудничества в борьбе с изменением климата.
«Азербайджан представил свой документ о национальном вкладе в рамках Парижского соглашения по борьбе с изменением климата, и в этой области предпринимаются серьезные шаги. В документе определены цели по сокращению выбросов парниковых газов и укреплению устойчивости к изменению климата», - сказал М.Бабаев.