05 Սեպտեմբերի 2024 - 11:42
Շուշայից հեռացել եմ 30 տարեկանում։ Այժմ, երբ ես 65 տարեկան եմ, 35 տարի անց վերադառնում եմ հայրենի քաղաք:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է նախկին հարկադիր վերաբնակ Գյուլթեքին Քերիմովան, ով այսօր վերադառնում է հայրենիք։ Նա նշել է, որ լցված է խառը զգացմունքներով.
«Ես ուսուցիչ էի աշխատում Շուշայում, հարկադիր տեղահանությունից հետո, ընտանիքս ապրում էր Բաքվի Բիլգյա ավանի առողջարանում: Ուրախ եմ հայրենի քաղաք վերադառնալու համար, բայց տխուր, որ այս տարիների ընթացքում կորցրեցինք մեր հարազատներին, մեր հայրերն ու եղբայրները նահատակվեցին, մերձավորները կարոտի զգացումով հեռացան այս աշխարհից՝ այդպես էլ չտեսնելով Շուշան։
Մենք երախտապարտ ենք Գերագույն գլխավոր հրամանատարին և ադրբեջանական հաղթական բանակին այս ուրախ օրերի համար։ Թող Ալլահը հանգստություն տա մեր նահատակների հոգիներին և առողջություն պարգեւի վետերաններին», - ասել է Գ.Քերիմովան։

• Гюльтекин Керимова: Я возвращаюсь в Шушу спустя 35 лет
Я покинула Шушу в возрасте 30 лет. Теперь, когда мне 65, я возвращаюсь в родной город спустя 35 лет.
Как передает Armenia.Az, об этом сказала бывшая вынужденная переселенка Гюльтекин Керимова, которая сегодня возвращается к родному очагу. Она отметила, что ее переполняют смешанные чувства.
«В Шуше я работала учительницей, после вынужденного переселения моя семья проживала в пансионате в поселке Бильгя Баку. Я радуюсь возвращению в родной город, но грустно от того, что за эти годы мы потеряли родных, наши отцы и братья пали шехидами, близкие покинули этот мир с чувством тоски, так и не увидев Шушу.
Мы благодарны Верховному главнокомандующему и победоносной азербайджанской армии за эти радостные дни. Да помилует Аллах души наших шехидов и дарует здоровье ветеранам!» - сказала Г.Керимова.