Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն (ՀԴԲ), Կիբերանվտանգության և ենթակառուցվածքների անվտանգության գործակալությունը (CISA) և ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի կենտրոնը (DC3) համատեղ թողարկել են՝ կիբերանվտանգության խորհրդատվական (CSA) նախազգուշացում, որ 2024 թվականի օգոստոսից իրանական հաքերային խումբը շարունակում է ակտիվորեն թիրախավորել ԱՄՆ և օտարերկրյա կազմակերպությունները:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով CISA կայքին, հարձակումների են ենթարկվում՝ ԱՄՆ տնտեսության տարբեր ոլորտների կազմակերպությունները, այդ թվում՝ կրթությունը, ֆինանսները, առողջապահությունը, պաշտպանությունը, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինները։ Հարձակումների թիրախ են դարձել նաև այլ երկրների կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Իսրայելը, Ադրբեջանը և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները: Ըստ ՀԴԲ-ի գնահատականների, գործողությունների զգալի մասն ուղղված է ցանցեր չարտոնված մուտքի ձեռքբերմանը` փրկագին ծրագրերի բաշխման հարցում գործընկերների հետ հետագա համագործակցության համար: ՀԴԲ-ն նաև կարծում է, որ այս հաքերները կապեր ունեն իրանական իշխանությունների հետ և, բացի կորզիչների ծրագրերը տարածելուց, զբաղվում են լրտեսական գործունեությամբ, այդ թվում՝ Իսրայելի և Ադրբեջանի կազմակերպություններից գաղտնի տեխնիկական տվյալներ գողանալու փորձով:
Ուղեցույցը մանրամասնում է այս կիբերհարձակումների տեխնիկան, մարտավարությունը և ընթացակարգերը (TTP): Փաստաթղթում ներկայացված տեղեկատվությունը և առաջարկությունները հիմնված են ՀԴԲ-ի հետաքննության և այս հաքերային խմբի գործունեության տեխնիկական վերլուծության վրա:
ՀԴԲ-ն նաև պարզել է, որ իրանցի հաքերները Դանեշ Նովին Սահանդի քողի ներքո իրականացնում են վնասակար կիբեր գործողություններ, որոնք, հավանաբար, օգտագործվում են քողարկելու նրանց իրական գործունեությունը, որն ուղղված է Իրանի կառավարությանն աջակցելուն: