• Իրանցի հաքերները հարձակվում են Ադրբեջանի վրա
Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն (ՀԴԲ), Կիբերանվտանգության և ենթակառուցվածքների անվտանգության գործակալությունը (CISA) և ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի կենտրոնը (DC3) համատեղ թողարկել են՝ կիբերանվտանգության խորհրդատվական (CSA) նախազգուշացում, որ 2024 թվականի օգոստոսից իրանական հաքերային խումբը շարունակում է ակտիվորեն թիրախավորել ԱՄՆ և օտարերկրյա կազմակերպությունները:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով CISA կայքին, հարձակումների են ենթարկվում՝ ԱՄՆ տնտեսության տարբեր ոլորտների կազմակերպությունները, այդ թվում՝ կրթությունը, ֆինանսները, առողջապահությունը, պաշտպանությունը, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինները։ Հարձակումների թիրախ են դարձել նաև այլ երկրների կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Իսրայելը, Ադրբեջանը և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները: Ըստ ՀԴԲ-ի գնահատականների, գործողությունների զգալի մասն ուղղված է ցանցեր չարտոնված մուտքի ձեռքբերմանը` փրկագին ծրագրերի բաշխման հարցում գործընկերների հետ հետագա համագործակցության համար: ՀԴԲ-ն նաև կարծում է, որ այս հաքերները կապեր ունեն իրանական իշխանությունների հետ և, բացի կորզիչների ծրագրերը տարածելուց, զբաղվում են լրտեսական գործունեությամբ, այդ թվում՝ Իսրայելի և Ադրբեջանի կազմակերպություններից գաղտնի տեխնիկական տվյալներ գողանալու փորձով:
Ուղեցույցը մանրամասնում է այս կիբերհարձակումների տեխնիկան, մարտավարությունը և ընթացակարգերը (TTP): Փաստաթղթում ներկայացված տեղեկատվությունը և առաջարկությունները հիմնված են ՀԴԲ-ի հետաքննության և այս հաքերային խմբի գործունեության տեխնիկական վերլուծության վրա:
ՀԴԲ-ն նաև պարզել է, որ իրանցի հաքերները Դանեշ Նովին Սահանդի քողի ներքո իրականացնում են վնասակար կիբեր գործողություններ, որոնք, հավանաբար, օգտագործվում են քողարկելու նրանց իրական գործունեությունը, որն ուղղված է Իրանի կառավարությանն աջակցելուն:

• Иранские хакеры атакуют Азербайджан
Федеральное бюро расследований (FBI), Агентство по кибербезопасности и защите инфраструктуры (CISA) и Центр по борьбе с киберпреступностью Министерства обороны США (DC3) выпустили совместное руководство по кибербезопасности (CSA), предупреждая о том, что по состоянию на август 2024 года иранская хакерская группа продолжает активно атаковать американские и зарубежные организации.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на сайт CISA, под ударом находятся организации из различных секторов экономики США, включая образование, финансы, здравоохранение, оборону, а также местные органы власти. Атаки также нацелены на организации в других странах, таких как Израиль, Азербайджан и Объединенные Арабские Эмираты. По оценкам ФБР, значительная часть операций направлена на получение несанкционированного доступа к сетям для последующего сотрудничества с партнёрами по распространению программ-вымогателей (ransomware). ФБР также полагает, что эти хакеры имеют связи с иранскими властями и кроме распространения программ-вымогателей, занимаются шпионскими действиями, включая попытку краж конфиденциальных технических данных организаций в Израиле и Азербайджане.
В руководстве подробно изложены техника, тактика и процедуры (TTPs) этих кибератак. Информация и рекомендации, представленные в документе, основаны на расследованиях ФБР и техническом анализе активности данной хакерской группы.
ФБР также установило, что иранские хакеры ведут вредоносную кибердеятельность под прикрытием компании Danesh Novin Sahand, что, вероятно, используется для маскировки их настоящей деятельности, направленной на поддержку иранского правительства.