ՓակելՀամայնքի ղեկավար. Ադրբեջանում հատուկ ուշադրություն է դարձվում ուդիների հուշարձանների պահպանմանը
13 Օգոստոսի 2024 - 17:58
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում՝ Գաբալայի շրջանի Նիջ գյուղում պատմա-կրոնական հուշարձանների պահպանմանը, որտեղ կոմպակտ ապրում են ուդիները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է՝ Ալբանո-Ուդի կրոնական համայնքի նախագահ Ռոբերտ Մոբիլին։
Նա Կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի նախագահ Ռամին Մամեդովին տեղեկացրել է՝ կրթության ոլորտում կրոնական համայնքի կողմից իրականացվող նախագծերի, ինչպես նաև Ադրբեջանի հանդուրժողականության և բազմամշակութայնության ավանդույթների տարածման մասին։
Հանդիպմանը ընդգծվել է կրոնական դավանանքների միջև համագործակցության կարևորությունը՝ Ադրբեջանում փոխըմբռնման և հանդուրժողականության առկա մթնոլորտը պահպանելու և խթանելու նպատակով։

• Глава общины: Сохранению памятников удинов в Азербайджане уделяется особое внимание
Сохранению исторических и религиозных памятников в поселке Нидж Габалинского района, где компактно проживают удины, уделяется особое внимание.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал председатель Албано-удинской религиозной общины Роберт Мобили.
Он проинформировал председателя Государственного комитета по работе с религиозными организациями Рамина Мамедова о проектах, реализуемых религиозной общиной в сфере просвещения, а также пропаганды традиций толерантности и мультикультурализма Азербайджана.
На встрече была подчеркнута важность сотрудничества религиозных конфессий с целью сохранения и поощрения существующей в Азербайджане атмосферы взаимопонимания и толерантности.