13 Օգոստոսի 2024 - 13:47
2024 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ՝ Ադրբեջանում գրանցվել է 1 մլն 562,96 հազար հարկ վճարող, որից 87,2%-ը ֆիզիկական անձինք են, 12,8%-ը՝ իրավաբանական և այլ կազմակերպություններ։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնում է տնտեսության նախարարությանը կից հարկային պետական ծառայությունը (ՀՊԾ)։
Հարկ վճարողների ընդհանուր թիվը նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 92,407 հազարով (6,3%), այդ թվում՝ ֆիզիկական անձանցը՝ 78,597 հազար մարդով (6,1%), իրավաբանական անձանցը՝ 13,81 հազարով (7,4%)։
Օգոստոսի 1-ի դրությամբ գրանցված առևտրային կազմակերպությունների թիվը կազմել է 183 528 հազար միավոր, ինչը 8,1 տոկոսով ավելի է 2023 թվականի հունվար-հուլիսի ցուցանիշից։
Այս տարվա 7 ամիսների ընթացքում պետական գրանցում է անցել 7426 հազար առևտրային կազմակերպություն։ Դրանցից 6616 հազար (89,1%) առեևտրային կազմակերպությունները տեղական ներդրումներով ընկերություններ են, 810 կազմակերպություն (10,9%)՝ օտարերկրյա ներդրումներով։

13 Августа 2024 - 12:16
В Азербайджане по состоянию на 1 августа 2024 года зарегистрировано 1 млн 562,96 тыс. налогоплательщиков, из них 87,2% - физические лица, 12,8% - юридические лица и другие организации.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает Государственная налоговая служба (ГНС) при Минэкономики.
Общее число налогоплательщиков по сравнению с соответствующим периодом прошлого года увеличилось на 92,407 тыс. (6,3%), в том числе физических лиц - на 78,597 тыс. человек (6,1%), юридических лиц - на 13,81 тыс. (7,4%).
По состоянию на 1 августа число зарегистрированных коммерческих организаций составило 183,528 тыс. единиц, что на 8,1% больше показателя января-июля 2023 года.
За 7 месяцев текущего года 7,426 тыс. коммерческих организаций прошли государственную регистрацию. Из них 6,616 тыс. (89,1%) коммерческих организаций являются компаниями с местными инвестициями, 810 организаций (10,9%) - с иностранными инвестициями.