• Օմբուդսմենի գրասենյակի աշխատակիցները կհետևեն քրեակատարողական հիմնարկներում քվեարկության ընթացքին
Օմբուդսմենի գրասենյակի աշխատակիցները կհետևեն՝ քրեակատարողական ծառայության հիմնարկներում, զորամասերում և այլ վայրերում քվեարկության ընթացքին, որտեղ անձը չի կարող ինքնակամ հեռանալ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Նախչըվանում լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան՝ «Քաղաքացիների ընտրական իրավունքների ապահովում» թեմայով կլոր սեղանից հետո։
Նա նշել է, որ Նախչըվանի միջոցառումը փակում է միջոցառումների շրջանակը, որոնք անցկացվել են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հետ համատեղ՝ քաղաքացիների իրավական մշակույթի բարձրացման նպատակով։
«Օմբուդսմենի գրասենյակի աշխատակիցները կհետևեն Միլլի Մեջլիսի, ինչպես նաև Նախչըվանի Գերագույն Մեջլիսի ընտրություններին»,- ընդգծել է նա։

12 Августа 2024 - 17:51
Сотрудники Аппарата омбудсмена будут следить за ходом голосования в учреждениях пенитенциарной службы, воинских частях и прочих местах, которые человек не может покинуть добровольно.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказала журналистам в Нахчыване Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджана Сабина Алиева после круглого стола на тему «Обеспечение избирательного права граждан».
Она отметила, что мероприятие в Нахчыване замыкает цикл мероприятий, которые проводились совместно с Центральной избирательной комиссией в целях повышения правовой культуры граждан.
«Сотрудники Аппарата омбудсмена будут наблюдать за выборами в Милли Меджлис, а также за выборами в Верховный Меджлис Нахчывана», - подчеркнула она.