• MEDIA: «Ադրբեջանի տարածքում օտարերկրյա ռազմական կոնտինգենտներ չկան»
Տեղեկությունն այն մասին, որ Իսրայելն արգելել է իր զինծառայողներին մնալ Ադրբեջանում, չի համապատասխանում իրականությանը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է՝ ԶԼՄ-ների զարգացման գործակալության (MEDIA) հայտարարության մեջ։
«Ադրբեջանի տարածքում որևէ օտարերկրյա պետության ռազմական կոնտինգենտ չկա, և մենք դատապարտում ենք այդ թեմայով ցանկացած տեղեկատվական շահարկում»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Գործակալությունում նշել են, որ որոշ երկրների ԶԼՄ-ները, վկայակոչելով անվստահելի աղբյուրներին, ապատեղեկատվություն են տարածում Ադրբեջանի մասին՝ նպատակ ունենալով մոլորեցնել տեղական և միջազգային հանրությանը. «Ապատեղեկատվության ազդեցության տակ Iran International հեռուստաալիքը, The Telegraph-ը և Kan գործակալությունը տեղեկատվական մանիպուլյացիաներ են կատարել և իրականությանը չհամապատասխանող հաղորդագություններ են տարածել այն մասին, որ իբր Իսրայելը արգելել է իր զինծառայողներին մնալ Ադրբեջանում»:
MEDIA-ն ընդգծել է, որ բոլոր ԶԼՄ-ները, անկախ նրանից, թե որ երկրում են գործում, պետք է հետևեն լրագրողական էթիկական նույն սկզբունքներին. «Մենք անընդունելի ենք համարում որոշ տեղական լրատվամիջոցների կողմից նման նյութերի կրկնօրինակումը սոցիալական ցանցերում դրանք տարածելուց հետո»:

12 Августа 2024 - 12:54
Информация о том, что Израиль запретил своим военнослужащим оставаться в Азербайджане, не соответствует действительности.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в заявлении Агентства по развитию медиа (MEDIA).
«На территории Азербайджана нет воинского контингента какого-либо иностранного государства, и мы осуждаем любые информационные манипуляции на эту тему», — говорится в заявлении.
В агентстве отметили, что медиа-ресурсы некоторых стран, ссылаясь на не вызывающие доверия источники, распространяют дезинформацию об Азербайджане, направленную на то, чтобы ввести в заблуждение местную и международную общественность: «Под влиянием дезинформации телеканал Iran International, издание The Telegraph и агентство Kan допустили информационные манипуляции, и распространили не соответствующие действительности сообщения о том, что якобы Израиль запретил своим военнослужащим оставаться в Азербайджане».
В MEDIA подчеркнули, что все СМИ, независимо от того, в какой стране они работают, должны следовать единым этическим принципам журналистики: «Мы считаем недопустимым тиражирование подобных материалов некоторыми местными средствами массовой информации после распространения их в сегменте социальных сетей».