08 Օգոստոսի 2024 - 17:35
Հայաստանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականության արդյունքում խախտվել են ադրբեջանցիների հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևայի (օմբուդսմեն) ուղերձում` Հայաստանի տարածքից վերջին ադրբեջանցիների արտաքսման 33-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Նշվում է, որ միջազգային հանրությունը պետք է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկի՝ ժամանակակից Հայաստանի տարածքից բռնագաղթված ադրբեջանցիների իրավունքները ապահովելու, պայմաններ ստեղծի նրանց հայրենի հողեր անվտանգ վերադարձի համար և լուրջ ճնշում գործադրի այս երկրի վրա՝ պատմական անարդարությունը վերացնելու համար։
Ըստ տեղեկության, օմբուդսմենը պատրաստել է հատուկ զեկույցներ և տեսանյութեր՝ Հայաստանի կողմից ադրբեջանցիների նկատմամբ ատելության հողի վրա հանցագործությունների և ատելության հրահրման վերաբերյալ և դրանք ներկայացրել համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին։

08 Августа 2024 - 16:19
В результате политики этнической чистки, осуществляемой Арменией, нарушены фундаментальные права и свободы азербайджанцев.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в обращении Уполномоченного по правам человека Азербайджана Сабины Алиевой (омбудсмен) по случаю 33-й годовщины депортации последних азербайджанцев с территории Армении.
Отмечается, что международная общественность должна принять необходимые меры для обеспечения прав азербайджанцев, депортированных с территории современной Армении, создать условия для их безопасного возвращения на родные земли, и оказать серьезное давление на эту страну для устранения исторической несправедливости.
Согласно информации, омбудсмен подготовила специальные отчеты и видеоматериалы о преступлениях на почве ненависти и разжигании ненависти, совершенных Арменией против азербайджанцев, и представила их в соответствующие международные организации.