08 Օգոստոսի 2024 - 15:32
Խանքենդի քաղաքի Ղարաբաղի համալսարանում ուսուցումը անցկացվելու է միայն ադրբեջաներեն և անգլերեն լեզուներով։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են համալսարանից:
Անգլերենով դասավանդվող ֆակուլտետներում առաջին տարում ուսանողներին հնարավորություն կտրվի բարելավել լեզվական հմտությունները:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի նոյեմբերի 28-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կարգադրություն է ստորագրել՝ «Ղարաբաղի համալսարան» ստեղծելու մասին»։ Փաստաթղթի համաձայն՝ տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական կարիքներին համապատասխան բարձր որակավորում ունեցող կադրերի կարիքը բավարարելու և կրթության պատմականորեն գոյություն ունեցող ավանդույթները պահպանելու նպատակով՝ Գիտության և կրթության նախարարության ենթակայության Խանքենդի քաղաքում գտնվող բարձրագույն ուսումնական հաստատության բազայի վրա ստեղծվել է հանրային իրավունքի իրավաբանական անձ՝ «Ղարաբաղի համալսարան»:
Ղարաբաղի համալսարանում կադրերի պատրաստումը նախնական փուլում կիրականացվի 6 ֆակուլտետում՝ մանկավարժական, հումանիտար, տնտեսագիտական, սոցիալական գիտությունների, արվեստի, ճարտարագիտության և զբոսաշրջության: 2024/2025 ուսումնական տարում համալսարանը նախատեսում է 27 մասնագիտությունների գծով 1120 ուսանողների կրթություն ստանալը։

• В Карабахском университете обучение будет вестись на двух языках
В Карабахском университете в городе Ханкенди обучение будет вестись только на азербайджанском и английском языках.
Об этом Armenia.Az заявили в университете.
На факультетах с обучением на английском языке в первый год студентам будет предоставлена возможность для совершенствования языковых навыков.
Напомним, что 28 ноября 2023 года президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение «О создании Карабахского университета». Согласно документу, в целях удовлетворения потребности в высококвалифицированных кадрах в соответствии с социально-экономическими нуждами региона и сохранения исторически существующих традиций образования на базе высшего учебного заведения, расположенного в городе Ханкенди, в подчинении Министерства науки и образования создано юридическое лицо публичного права «Карабахский университет».
Подготовка кадров в Карабахском университете на начальном этапе будет проводиться на 6 факультетах – педагогическом, гуманитарном, экономическом, социальных наук, искусства, инженерии и туризма. В 2024/2025 учебном году в университете предусмотрено обучение 1120 студентов по 27 специальностям.