• Ամիրբեկով. Հայաստանի սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջները խաղաղության հիմնական խոչընդոտն են
Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջները, որոնք ներառված են Հայաստանի գործող սահմանադրության մեջ, մնում են՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ գործընթացում հետագա առաջընթացի միակ խոչընդոտը:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին ասել է՝ Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ, դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը։
«Խոսքը ոչ թե Ադրբեջանի ճնշման ներքո դա անելու [սահմանադրությունը փոխելու] մասին է, այլ այն մասին, որպեսզի նրանք [ընտրողները] պատասխանեն մեկ հարցին՝ դուք խաղաղությո՞ւն եք ուզում, թե՞ Ադրբեջանի հետ նոր առճակատման հնարավորություն։ Եթե նրանք [Հայաստանի իշխանությունները] հարցը դնեն այսպես, ես կարծում եմ, որ Հայաստանի քաղաքացիների մեծ մասը, ովքեր կմասնակցեն հանրաքվեին, կաջակցեն խաղաղությանը»,- կարծում է նա։
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեզ հավաստիացնեն, որ խաղաղության պայմանագիրը յուրատեսակ հանդիսավոր համաձայնագիր է, որն անհնարին կդարձնի ապագայում ցանկացած վերադարձ Ադրբեջանի դեմ ռևանշիզմին,կամ ինչ որ տարածքային պահանջներին, ինչպես դա եղել է նախկինում»,- հավելել է Ամիրբեկովը։
Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցչի խոսքով, այս պահին բանակցություններին նպաստող գործոններից մեկն այն է, որ երկու կողմերն էլ պայմանավորվել են լուծել մնացած հարցերից ամենավիճահարույցը։ Այսինքն՝ ինչպես կազմակերպել տրանսպորտային երթուղիներ, որոնք կմիացնեն Ադրբեջանի մնացած տարածքը իր էքսկլավային Նախչըվանի հետ, այսինքն՝ Զանգեզուրի միջանցքի հարցը։

07 Августа 2024 - 14:03
Территориальные претензии к Азербайджану, заложенные в нынешней конституции Армении, по-прежнему остаются единственным препятствием для дальнейшего прогресса в мирном процессе между Баку и Ереваном.
Как передает Armenia.Az, об этом «Радио Свобода» заявил представитель президента Азербайджана по особым поручениям, посол Эльчин Амирбеков.
«Речь идет не о том, чтобы сделать это [изменение конституции] под давлением Азербайджана, а о том, чтобы они [избиратели] ответили на один вопрос: хотите ли вы мира или вы хотите возможности для новой конфронтации с Азербайджаном? Если они [власти Армении] поставят вопрос таким образом, я думаю, что большинство армянских граждан, которые примут участие в референдуме, поддержат мир», — считает он.
«Мы хотим, чтобы нас заверили, что мирное соглашение — это своего рода торжественный договор, который сделает невозможным любое возвращение к реваншизму или к каким-либо территориальным претензиям к Азербайджану в будущем, как это было в прошлом», — добавил Амирбеков.
По словам представителя президента Азербайджана, одним из факторов, которые на данный момент облегчают переговоры, является то, что обе стороны согласились решить самый спорный из оставшихся вопросов. А именно, как организовать транспортные маршруты, которые соединят остальную часть Азербайджана с его эксклавом Нахчываном, то есть вопрос Зангезурского коридора.
«По взаимному согласию мы решили исключить этот пункт из мирного соглашения и перенести его [обсуждение] на более поздний этап... Итак, мы решили исключить это из текста, но мы все еще можем отразить в тексте тот факт, что это один из вопросов, к которому страны могут вернуться в будущем для обсуждения и достижения общего соглашения», — подытожил он.