07 Օգոստոսի 2024 - 11:25
Ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների պետական հանձնաժողովը հայտարարել է՝ 2022 թվականի մարտի 3-ին Լաչինի շրջանի սահմանային ուղղությամբ անհետացած և 2024 թվականի հուլիսի 3-ին նրանց աճյունները Քելբեջարի շրջանի Իստիսու ավանի Յուզբուլաղ արոտավայրում հայտնաբերված՝ ադրբեջանական բանակի զինծառայողներ Մամեդով Ֆարիդ Աժդար օղլույի և Աբդուլլաև Ֆիրդովսի Մայիս օղլույի հուղարկավորության ժամանակը և վայրը
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են գերատեսչությունից, Ֆիրդովսի Աբդուլաևի հուղարկավորությունը տեղի կունենա օգոստոսի 8-ին, ժամը 12:00-ին, Գյանջայի Շեհիդների ծառուղում, իսկ Ֆարիդ Մամեդովը կհուղարկավորվի՝ օգոստոսի 8-ին, ժամը 14:00-ին, Աղդամի շրջանի Օրթա Գարվենդ գյուղի գերեզմանատանը:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի մարտի 3-ին Ֆիրդովսի Աբդուլլաևը և Ֆարիդ Մամեդովը, Լաչինի շրջանում մարտական դիրքից մյուսը շարժվելով, վատ տեսանելիության պայմաններում ձնաբքի պատճառով կորցրել են ուղղությունը և զոհվել ցրտահարությունից։

• Госкомиссия о времени и месте похорон военнослужащих азербайджанской армии
Госкомиссия по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан объявила время и место проведения похорон военнослужащих азербайджанской армии Мамедова Фарида Аждар оглу и Абдуллаева Фирдовси Маис оглу, которые пропали без вести на пограничном направлении в Лачинском районе 3 марта 2022 года и останки которых были найдены на пастбище Юзбулаг в поселке Истису Кяльбаджарского района 3 июля 2024 года.
Как сообщили Armenia.Az в ведомстве, похороны Фирдовси Абдуллаева состоятся 8 августа в 12:00 в Аллее шехидов в Гяндже, а Фарид Мамедов будет захоронен 8 августа в 14:00 на кладбище в селе Орта Гарвенд Агдамского района.
Напомним, что 3 марта 2022 года Фирдовси Абдуллаев и Фарид Мамедов, перемещаясь с одной боевой позиции на другую на территории Лачинского района, потеряли ориентиры в условиях плохой видимости из-за метели и погибли от обморожения.