• Ալիևը՝ Պակիստանի դեսպանին: Սա իսկական բարեկամության ու եղբայրության դրսևորում է
Օգոստոսի 5-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդունել է՝ մեր երկրում Պակիստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գասըմ Մոհիուդինի հավատարմագրերը։
Հանդիպմանը Իլհամ Ալիևը գոհունակությամբ հիշել է Պակիստան կատարած իր պետական այցը և նշել, որ այս այցի շնորհիվ ադրբեջանա-պակիստան հարաբերությունները թևակոխել են որակական նոր փուլ, քանի որ այցի ընթացքում բացահայտվել են՝ համագործակցության նոր ուղղություններ տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես ներդրումների և էներգետիկայի ոլորտներում:
Նախագահը ևս մեկ անգամ բարձր է գնահատել այն փաստը, որ Պակիստանը Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չի հաստատել մեր տարածքների օկուպացիայի պատճառով, և նույնիսկ հողերի ազատագրումից և մեր ինքնիշխանության ամբողջական վերականգնումից հետո չի անում դա։ Իլհամ Ալիևը դա համարել է իսկական բարեկամության և եղբայրության դրսևորում։ Իլհամ Ալիևը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ մեզ համար մեծ նշանակություն ունի այն քաղաքական աջակցությունը, որը Պակիստանի ղեկավարությունը ցուցաբերել է Ադրբեջանին Հայրենական պատերազմի տարիներին։
Գասըմ Մոհիուդինն ասել է, որ նա մեծ սեր է տածում Ադրբեջանի հանդեպ և հպարտանում է, որ ներկայացնում է Պակիստանը նման գեղեցիկ երկրում։ Նա նաև ընդգծել է Պակիստանին Ադրբեջանի աջակցության կարևորությունը, մասնավորապես Ջամուի և Քաշմիրի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում մեր երկրի արդարացի դիրքորոշման կարևորությունը՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերին համապատասխան։

06 Августа 2024 - 09:12
5 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Пакистана в нашей стране Гасыма Мохиуддина.
На встрече Ильхам Алиев с удовлетворением вспомнил о своем государственном визите в Пакистан и отметил, что благодаря этому визиту азербайджано-пакистанские отношения вступили в качественно новый этап, поскольку в рамках визита были определены новые направления сотрудничества в различных сферах, в частности в областях инвестиций и энергетики.
Президент еще раз высоко оценил тот факт, что Пакистан не установил дипломатических отношений с Арменией из-за оккупации наших территорий, и даже после освобождения земель и полного восстановления нашего суверенитета не делает этого. Ильхам Алиев расценил это как проявление настоящей дружбы и братства. Ильхам Алиев еще раз подчеркнул, что политическая поддержка, оказанная руководством Пакистана Азербайджану во время Отечественной войны, имеет для нас большое значение.
Гасым Мохиуддин заявил, что испытывает большую любовь к Азербайджану и гордится тем, что представляет Пакистан в такой прекрасной стране. Он также подчеркнул важность поддержки Азербайджана Пакистану, в частности важность справедливой позиции нашей страны по решению вопроса Джамму и Кашмира в соответствии с резолюциями Совета безопасности ООН.