• Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն՝ Տոյվո Կլաարի հայտարարության մասին
Հարավային Կովկասում Եվրամիության նախկին հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը «հատուկ դեպք» է համարում հայերի վերադարձի հարցը, ովքեր ինքնակամ լքել են Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանը և տեղափոխվել Հայաստան և այլ երկրներ, ինչը անընդունելի է։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավարի տեղակալ Վասիֆ Ալիևի մեկնաբանության մեջ:
Նրա խոսքով, անընդունելի է նաև այն, որ Տոյվո Կլաարը օբյեկտիվ մոտեցում չի ցուցաբերում Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի հարցում։ «Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների հայրենի հողեր անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար համապատասխան պայմանների ստեղծումը Հայաստանի պարտավորությունն է, և միջազգային հանրությունը պետք է պահանջի այդ պարտավորության կատարումը»,- ընդգծել է Վասիֆ Ալիևը։
Նրա խոսքով, Տոյվո Կլաարը քաջատեղյակ է, որ չնայած ադրբեջանական կողմից բազմիցս կոչերին՝ հայ բնակիչներին մնալ իրենց տներում և վերադառնալ, հայերը մտադիր չեն վերադառնալ Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքներ։ «Այս առումով ադրբեջանական կողմը հարգում է Ադրբեջան վերադարձնելու մտադրությունը հայազգի այն մարդկանց, ովքեր ճանաչում են մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Այն, փաստը, որ Տոյվո Կլաարը իր լիազորություններին չառնչվող նման կողմնակալ հայտարարություններ է անում իր պաշտոնից հեռանալու նախաշեմին, ևս մեկ հարված է այն կազմակերպության հեղինակությանը, որը ներկայացնում է ԵՄ այս պաշտոնյան»,- ասել է Վասիֆ Ալիևը։

06 Августа 2024 - 09:11
Бывший специальный представитель Европейского союза по Южному Кавказу Тойво Клаар рассматривает вопрос возвращения армян, которые добровольно покинули Карабахской регион Азербайджана и переехали в Армению и другие страны, как «особый случай», что не допустимо.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии заместителя главы пресс-службы МИД Азербайджана Васифа Алиева.
По его словам, так же не допустимо, что Тойво Клаар не демонстрирует объективного подхода к вопросу права на возвращение изгнанных из Армении азербайджанцев. «Создать соответствующие условия для безопасного и достойного возвращения изгнанных из Армении азербайджанцев на родные земли – обязательство Армении, а международное сообщество должно требовать выполнения этого обязательства», - подчеркнул Васиф Алиев.
По его словам, Тойво Клаар прекрасно осведомлен о том, что, несмотря на неоднократные призывы азербайджанской стороны к армянским жителям оставаться в своих домах и вернуться обратно, армяне не намерены возвращаться на суверенные территории Азербайджана. «В этой связи азербайджанская сторона уважает намерение вернуться в Азербайджан тех лиц армянского происхождения, которые признают территориальную целостность и суверенитет нашей страны. Тот факт, что Тойво Клаар делает такие предвзятые заявления, не относящиеся к его полномочиям, в преддверии своего ухода с поста, является очередным ударом по репутации организации, которую представляет этот чиновник ЕС», - заявил Васиф Алиев.