06 Օգոստոսի 2024 - 09:53
Օգոստոսի 5-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդունել է՝ մեր երկրում Բուրկինա Ֆասոյի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինտա Սոմեի հավատարմագրերը։
Հանդիպմանը նախագահը հայտարարել է՝ Բուրկինա Ֆասոյի հետ հարաբերությունների համակողմանի զարգացմանը Ադրբեջանի շահագրգռվածության մասին։ Պետության ղեկավարը նշել է առևտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության ոլորտների որոշման անհրաժեշտությունը և ընդգծել՝ Բուրկինա Ֆասոյում Ադրբեջանի ներդրումների հնարավորությունների ուսումնասիրման կարևորությունը։
Խոսելով միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության մասին՝ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է ՄԱԿ-ի և Չմիավորման շարժման շրջանակներում փոխադարձ աջակցության կարևորությունը։ Նախագահը հատկապես նշել է, որ Ադրբեջանը բողոքում է Ֆրանսիայի կողմից անցկացվող նեոգաղութատիրության նողկալի քաղաքականության դեմ և պահանջում է անկախություն ու ազատություն նրա կողմից ստրկացված ժողովուրդների համար։ Իլհամ Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանի ոչ կառավարական կազմակերպությունները նույնպես ակտիվորեն աշխատում են այս ուղղությամբ՝ միջազգային ոչ կառավարական շարժման շրջանակներում։
Խոսելով մեր երկրի նկատմամբ Ֆրանսիայի կողմնակալ դիրքորոշման մասին՝ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը ազատագրեց իր հողերը օկուպացիայից, Ֆրանսիան ցույց է տալիս իր իրական դեմքը և անարդար գործունեություն է ծավալում մեր երկրի դեմ ՄԱԿ-ում և Եվրամիությունում։
Պետության ղեկավարը նաև ասել է, որ Աֆրիկյան միությունում Ադրբեջանի ներկայացուցչին հանձնարարականներ են տրվել՝ աֆրիկյան երկրների հետ ավելի սերտ հարաբերություններ հաստատելու և նրանց հետ երկկողմ ձևաչափով տարբեր ոլորտներում համագործակցության կոնկրետ հարցեր պլանավորելու վերաբերյալ։
Դեսպան Վինտա Սոմանը նշել է Ադրբեջանի և Բուրկինա Ֆասոյի միջև համագործակցության լայն հեռանկարները՝ էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, կրթության, ահաբեկչության դեմ պայքարի և այլ ոլորտներում: Նա հայտարարել է, որ նրա երկիրը բարձր է գնահատում Ադրբեջանի աջակցությունը գաղութատիրության դեմ պայքարում։ Դեսպանը նախագահին տեղեկացրել է՝ աֆրիկյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների մասին և ընդգծել, որ համաաֆրիկյան շարժումը գնալով ավելի է ուժգնանում և նոր թափ է ստանում։

• Баку протестует против проводимой Францией политики неоколониализма
5 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Буркина-Фасо в нашей стране Винты Соме.
На встрече президент заявил о заинтересованности Азербайджана во всестороннем развитии отношений с Буркина-Фасо. Глава государства отметил необходимость определения направлений сотрудничества в торгово-экономической сфере, подчеркнул важность изучения возможностей инвестирования Азербайджана в Буркина-Фасо.
Говоря о сотрудничестве в рамках международных организаций, Ильхам Алиев подчеркнул важность взаимной поддержки в рамках ООН и Движения неприсоединения. Президент особо отметил, что Азербайджан протестует против проводимой Францией отвратительной политики неоколониализма и требует независимости и свободы для порабощенных ею народов. Ильхам Алиев сообщил, что неправительственные организации Азербайджана также ведут активную работу в этом направлении в рамках международного неправительственного движения.
Говоря о предвзятой позиции Франции по отношению к нашей стране, Ильхам Алиев отметил, что после того, как Азербайджан освободил свои земли от оккупации, Франция показывает свое истинное лицо, ведет несправедливую деятельность против нашей страны в ООН и Европейском союзе.
Глава государства также сообщил, что представителю Азербайджана при Африканском Союзе даны указания по установлению более тесных отношений с африканскими странами, планированию конкретных вопросов сотрудничества с ними в двустороннем формате по различным направлениям.
Посол Винта Соме отметил широкие перспективы для сотрудничества Азербайджана и Буркина-Фасо в областях энергетики, сельского хозяйства, образования, борьбы с терроризмом и других. Он заявил, что его страна высоко ценит поддержку Азербайджана в борьбе с колониализмом. Посол проинформировал президента о процессах, происходящих в африканском регионе, подчеркнул, что движение панафриканизма набирает силу и приобретает новые обороты.