• Պետական ​​հանձնաժողովը դիմել է անհետ կորածների հարազատներին
Հայրենական պատերազմում հաղթանակից հետո ստացված բազմաթիվ դիմումների վերլուծությունը՝ Ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների պետական հանձնաժողովին և համապատասխան պետական մարմիններին ցույց է տալիս, որ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով մի քանի անհետ կորածների մասին տեղեկությունը հաշվի չի առնվել.
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են գերատեսչությունից, պատճառը կարող է լինել այն, որ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից հետո այդ անհետ կորածների հարազատները չեն դիմել Պետական հանձնաժողով։
2024 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ՝ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով անհետ կորած է համարվում 3961 մարդ։ Դրանցից 3953-ը անհետ կորել են Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ, 8-ը` Հայրենական պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո: Այն փաստը, որ հարազատների հարցումները շարունակվում են, հիմք է տալիս ենթադրելու, որ դրանք վերջնական թվեր չեն:
Հաշվի առնելով դա՝ Պետական հանձնաժողովը խնդրում է անհետ կորածների հարազատներին, ովքեր հաշվառված չեն եղել, հնարավորինս սեղմ ժամկետներում դիմել համապատասխան աշխատանքային խմբին և տրամադրել իրենց ԴՆԹ-ի նմուշները։

03 Августа 2024 - 11:48
Анализ многочисленных обращений, поступивших после победы в Отечественной войне в Государственную комиссию по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан и профильные государственные органы, показывает, что информация о некоторых пропавших без вести в I Карабахской войне в результате военной агрессии Армении против Азербайджана не была учтена.
Как сообщили Armenia.Az в ведомстве, причиной может быть то, что после I Карабахской войны родственники тех пропавших без вести лиц не обратились в Государственную комиссию.
По данным на 1 августа 2024 года, 3 961 человек зарегистрирован как пропавший без вести в результате военной агрессии Армении против Азербайджана. Из них 3 953 человека — пропавшие без вести в I Карабахской войне, 8 человек — пропавшие без вести во время и после Отечественной войны. Тот факт, что обращения от родственников продолжают поступать, дает основания полагать, что это не окончательные цифры.
Учитывая это, Государственная комиссия просит родственников пропавших без вести лиц, которые не были зарегистрированы, в кратчайшие сроки связаться с профильной рабочей группой и предоставить свои образцы ДНК.
Обратиться можно по телефонам: 81-61 (горячая линия) и (012) 405-99-79 или на почтовый адрес: [email protected].