03 Օգոստոսի 2024 - 10:26
Հայաստանը շարունակում է ականային ահաբեկչության քաղաքականությունը՝ նույնիսկ սահմանազատումից հետո չհրաժարվելով բնակչության կյանքին ու առողջությանը սպառնացող իր գործողություններից։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան։
Նա նշել է, որ այսօր Գազախի շրջանի Գըզըլհաջըլը գյուղում Հայաստանի կողմից տեղադրված ականի պայթյունի հետևանքով վիրավորվել է երեք քաղաքացիական անձ և մեկ զինծառայող։
Օմբուդսմենը հավելել է, որ գյուղը վերադարձվել է Ադրբեջանին՝ ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման մասին 2024 թվականի ապրիլի 19-ի պայմանավորվածությունների հիման վրա։
«Մեկ անգամ ևս հայտարարում ենք, որ մեր երկրին ճշգրիտ ականների քարտեզներ չտրամադրելը լրջորեն խոչընդոտում է նախկին հարկադիր վերաբնակների անվտանգ վերադարձին իրենց հայրենի հողեր՝ առողջ շրջակա միջավայրի իրավունքի ապահովումը, ինչպես նաև սահմանի սահմանազատման գործընթացին և տարածաշրջանում անցկացվող վերականգնման աշխատանքներին։ Միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի Հայաստանի վրա, որպեսզի այդ երկիրը մեզ հանձնի ականների ճշգրիտ քարտեզները, չլռի ականային ահաբեկչության մասին»,- ասել է Ս.Ալիևան։

• Омбудсмен: Армения продолжает политику минного террора даже после делимитации
Армения продолжает политику минного террора, не отказываясь от своих действий, угрожающих жизни и здоровью населения, даже после делимитации.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявила Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджана Сабина Алиева.
Она отметила, что сегодня в результате взрыва заложенной Арменией мины в селе Гызылгаджылы Газахского района были ранены трое гражданских и один военнослужащий.
Омбудсмен добавила, что село было возвращено Азербайджану на основании договоренностей о делимитации азербайджано-армянской границы от 19 апреля 2024 года.
«Еще раз заявляем, что непредоставление нашей стране точных минных карт, серьезно препятствует безопасному возвращению бывших вынужденных переселенцев на их родные земли, обеспечению права на здоровую окружающую среду, а также процессу делимитации границы и проводимым в регионе восстановительным работам. Международная общественность должна оказать давление на Армению, чтобы эта страна передала нам точные минные карты, и не молчать о минном терроре», - сказала C. Алиева.