• Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը կոչ է անում Հայաստանին պահպանել միջազգային իրավունքը
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը խորին երախտագիտություն է հայտնում նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ Շուշայի II համաշխարհային մեդիա ֆորումում Արևմտյան Ադրբեջանի հիմնախնդրի մանրամասն ներկայացման համար։
Ինչպես հայտնում է Armenia.AzCaliber.Az-ը, համայնքի հայտարարության մեջ ասվում է. «Այսօր Արևմտյան Ադրբեջանից արտաքսված ադրբեջանցիների և նրանց ժառանգների թիվը հաշվվում է միլիոններով։ Հայաստանում ոչ մի ադրբեջանցի չի մնացել, աշխարհի երեսից ջնջվել են մոտ 300 մզկիթ, բազմաթիվ գերեզմանատներ, ադրբեջանական մշակույթի հուշարձաններ։ Հայաստանում ադրբեջանցիներին պատկանող բնակավայրերի 90 տոկոսը գտնվում է լքված և ավերված վիճակում։
Ինչպես նշել է պարոն նախագահը, արևմտյան ադրբեջանցիներն ապրել են տեղահանության բոլոր վշտերը։ Պետական մարմինների կողմից ուժի կիրառման արդյունքում՝ նրանք ստիպված են եղել լքել իրենց տները։ 1948-53 թվականներին հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների արտաքսումը Հայաստանից, նրանցից շատերի զոհվելը, ովքեր չկարողացան դիմակայել դժվարություններին, արևմտյան ադրբեջանցիների ճակատագրի ողբերգական էջերից մեկն է։
Կոչ ենք անում Հայաստանի կառավարությանը՝ կատարել միջազգային իրավական պարտավորությունները, պայմաններ ստեղծել մեր հայրենիք վերադառնալու և Ադրբեջանի ոչնչացված մշակութային ժառանգությունը վերականգնելու համար։ Մենք կոչ ենք անում արևմտյան պետություններին, որոնք իրենց դիրքավորում են որպես ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպաններ, վերջ տալ անտարբերությանը և խտրականությանը մեր վերադարձի իրավունքի հարցում»։

• Община Западного Азербайджана призывает Армению соблюдать международное право
Община Западного Азербайджана выражает глубокую признательность президенту Ильхаму Алиеву за подробное представление вопроса Западного Азербайджана на II Шушинском глобальном медиафоруме.
Как сообщает Armenia.Az, в заявлении общины говорится: «Число изгнанных из Западного Азербайджана азербайджанцев и их потомков сегодня исчисляется миллионами. В Армении не осталось ни одного азербайджанца, около 300 мечетей, многочисленные кладбища и памятники азербайджанской культуры были стерты с лица земли. В Армении 90 процентов принадлежавших азербайджанцам населенных пунктов находятся в заброшенном и разрушенном состоянии.
Как отметил господин президент, западные азербайджанцы испытали все горести депортации. Они были вынуждены покинуть свои дома в результате применения силы со стороны государственных органов. Депортация сотен тысяч азербайджанцев из Армении в 1948-53 годах, гибель многих из них, которые не выдержали трудностей, - одна из трагических страниц судьбы западных азербайджанцев.
Мы призываем правительство Армении соблюдать международно-правовые обязательства, создать условия для нашего возвращения на родину и восстановить разрушенное культурное наследие Азербайджана. Мы призываем западные государства, позиционирующие себя как защитников демократии и прав человека, положить конец безразличию и дискриминации в вопросе нашего права на возвращение».