12 Հուլիս 2024 - 10:29
Մեր եղբայրությունը հիմնված է այն խորը, դարավոր զգացմունքների վրա, որոնք մեր ժողովուրդները զգում են միմյանց հանդեպ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Իսլամաբադում՝ Պակիստանի վարչապետ Մուհամմադ Շահբազ Շարիֆի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Ընդգծելով, որ այս փոխկապակցվածությունը մեծ արժեք է, պետության ղեկավարը նշել է. «Այսօրվա եղբայրական հարաբերությունները նույնպես հիմնված են այս հիմքի վրա, մենք եղբայրներ ենք, մենք աջակցում ենք միմյանց ամեն հարցում, միջազգային կարևորության ամեն գործում, յուրաքանչյուր միջազգային հաստատությունում: Երբ մենք ինչ-որ հարց ենք ներկայացնում, մեր եղբայրները աջակցում են մեզ, և նույնն էլ հակառակը: Քաշմիրցիների իրավունքները տասնամյակներ շարունակ անտեսվել և խախտվել են: Այդ հարցի լուծումը հստակ ամրագրված է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերում: Սակայն, ցավոք, այդ բանաձևերը չեն ուղեկցվում իրականացման մեխանիզմներով: Այնուամենայնիվ, մենք՝ որպես եղբայրներ, միշտ կանգնելու ենք Քաշմիրի մեր եղբայրների կողքին, մենք կշարունակենք հավատարիմ մնալ միջազգային իրավունքին, մենք լինելու ենք արդարության կողքին։ Վստահ եմ, որ արդարությունը կհաղթի»։

12 Июля 2024 - 09:15
Наше братство основано на глубоких, уходящих корнями вглубь веков чувствах, которые испытывают друг к другу наши народы.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал президент Ильхам Алиев 11 июля в Исламабаде в заявлении для прессы с премьер-министром Пакистана Мухаммадом Шахбазом Шарифом.
Подчеркнув, что эта взаимосвязанность является большим достоянием, глава государства отметил: "Сегодняшние братские отношения между Пакистаном и Азербайджаном также зиждутся на этом фундаменте. Мы – братья. Мы – друзья. Мы поддерживаем друг друга по каждому вопросу, по каждому делу международного значения, в каждом международном учреждении. Когда мы вносим какой-то вопрос, наши братья поддерживают нас, и то же самое наоборот. Наша однозначная поддержка по вопросу Джамму и Кашмира - это наша приверженность узам братства и международному праву. Права кашмирцев игнорируются и нарушаются на протяжении десятилетий. Решение этого вопроса четко прописано в резолюциях Совета Безопасности ООН. Но, к сожалению, эти резолюции не сопровождаются механизмом реализации. Однако мы, как братья и друзья, всегда будем стоять плечом к плечу с вами, с нашими братьями в Кашмире, будем и впредь привержены международному праву, будем на стороне справедливости. Я уверен, что справедливость восторжествует".