• ՄԱԿ-ը հուսով է, որ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ գործընթացը կտա իր պտուղները
ՄԱԿ-ը հույս է հայտնում, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը արդյունավետ կլինի և դրական ազդեցություն կունենա ողջ տարածաշրջանի վրա։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք իսկապես հուսով ենք, որ [հարաբերությունների] կարգավորման գործընթացը արդյունք կտա։ Կարծում եմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը և մի շարք երկկողմ հարցերի լուծումը չափազանց դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն այդ երկրների, այլև ամբողջ տարածաշրջանի վրա»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հուլիսի 10-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումը։
Բանակցություններին, որոնք կայացել են ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ, մասնակցել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը։ Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, կողմերը նշել են Երևանի և Բաքվի առաջընթացը խաղաղության հաստատման ուղղությամբ և պայմանավորվել շարունակել աշխատանքը այս ուղղությամբ։

11 Июля 2024 - 08:48
ООН выражает надежду, что процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном будет продуктивным и окажет положительное влияние на весь регион.
Об этом заявил на брифинге официальный представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик, передает ТАСС.
«Мы очень надеемся, что процесс нормализации [отношений] даст свои плоды. Полагаю, что нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном и урегулирование ряда двусторонних вопросов окажут крайне положительное влияние не только на эти страны, но и на регион в целом», - сказал он, комментируя встречу глав внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова 10 июля в Вашингтоне.
В переговорах, состоявшихся по инициативе американской стороны, принял участие госсекретарь США Энтони Блинкен. Как сообщила пресс-служба МИД Армении, стороны отметили прогресс, достигнутый Ереваном и Баку на пути к заключению мира, и условились продолжать работу в этом направлении.