06 Հուլիս 2024 - 10:51
Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում հանդիպել է Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ: Նիստը կայացել է ԹՊԿ մասնակից երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի շրջանակներում, որը կանցկացվի Շուշայում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի X-ի էջում զետեղված հրապարակման մեջ։
Կողմերը հաստատել են ԹՊԿ-ի ամրապնդման կարևորությունը թյուրքական աշխարհում ակտիվ համագործակցության համար՝ օգտագործելով առկա հնարավորությունները տարբեր ոլորտներում, ներառյալ տնտեսությունը, առևտուրը, ներդրումները, էներգետիկ անվտանգությունը, տրանսպորտը և կապը, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը և այլն:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև հետկոնֆլիկտային շրջանում տարածաշրջանի վերականգնմանն ու խաղաղությանն ուղղված ջանքերը, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկա վիճակը։

• Байрамов и Фидан обсудили региональные вопросы
Министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов встретился с министром иностранных дел Турецкой Республики Хаканом Фиданом на полях заседания Совета министров иностранных дел Организации Тюркских государств (ОТГ) в рамках Неформального саммита глав стран-участниц ОТГ, которое пройдет в Шуше.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в публикации МИД Азербайджана в соцсети X.
Были подробно обсуждены вопросы, связанные с союзническим азербайджано-турецким сотрудничеством, основанном на братстве, взаимной поддержке и солидарности, региональное и международное сотрудничество в рамках различных организаций и форматов, а также вызовы и вопросы глобальной безопасности.
Стороны подтвердили важность укрепления ОТГ для активизации сотрудничества в тюркском мире, использования существующих возможностей в различных сферах, включая экономику, торговлю, инвестиции, энергетическую безопасность, транспорт и коммуникации, борьбу с изменением климата и т.д.
На встрече также были обсуждены региональное восстановление в постконфликтный период и мирные усилия, текущее состояние процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.