• Շուշայում առաջին անգամ անցկացվել է Քելաղայի փառատոն
Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաք Շուշայում առաջին անգամ անցկացվել է Քելաղայի փառատոն, որը կազմակերպվել է «Քելաղայի օրեր» նախագծի շրջանակներում «Միրվարիդ Դիլբազիի պոեզիայի ժողով»-ի կողմից՝ Շուշա քաղաքի պետական արգելոցի վարչության աջակցությամբ։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են կազմակերպիչները, փառատոնի շրջանակներում շուշացիներին ներկայացվել են 200 հնագույն քելաղայի, որոնք հյուսվել են Գյուլլու Էլդար Թոմարլիի կողմից, նկարչուհի Գյուլնարա Մամեդովայի կտավները, Այբենիզ Ջամալովայի՝ գուրամա տեխնիկայով կատարված աշխատանքները և նրա վերջերս լույս տեսած «Մայրս՝ քելաղայի, քելաղայի՝ մայրս...» գիրքը։
Ելույթ ունենալով միջոցառմանը՝ «Միրվարիդ Դիլբազիի պոեզիայի ժողով» հասարակական միավորման նախագահ, Քելաղայի թանգարանի տնօրեն Գյուլլու Էլդար Թոմարլին նշել է, որ Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ, Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի նախագահ Մեհրիբան Ալիևայի նախաձեռնությամբ 2014-ին Քելաղայը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցուցակում։