21 Հունիսի 2024 - 11:05
Ադրբեջանը և Եվրամիությունը քննարկել են էներգետիկ գործընկերությունն ու համագործակցությունը ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանի (COP29) շրջանակներում, որը կկայանա այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով էներգետիկայի նախարարությանը, այդ հարցի շուրջ քննարկումներ են տեղի ունեցել նաև էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովի և Եվրամիության կլիմայի հարցերով հանձնակատար Վոպկե Հուկստրայի հանդիպման ժամանակ։
Հուկստրան նշել է, որ ԵՄ-ն մեծ նշանակություն է տալիս «կանաչ էներգետիկ միջանցքի» շուրջ գործընկերությանը, որը կապահովի վերականգնվող էներգիայի մատակարարումը Եվրոպա և կմիացնի Ադրբեջանը, Վրաստանը, Ռումինիան և Հունգարիան: Հանձնակատարը հետաքրքրություն է հայտնել էներգետիկ անցման ոլորտում Ադրբեջանի գործունեության և COP29 օրակարգի էներգետիկ առաջնահերթությունների նկատմամբ և աջակցություն հայտնել այս ուղղությամբ Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը:

21 Июня 2024 - 10:35
Азербайджан и Европейский Союз обсудили вопросы энергетического партнерства и сотрудничество в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая пройдет в Баку в ноябре этого года.
Как сообщили Armenia.Az в министерстве энергетики, обсуждения состоялись и на встрече министра энергетики Парвиза Шахбазова с комиссаром Европейского Союза по вопросам климатических действий Вопке Хукстра.
Комиссар В.Хукстра отметил, что ЕС придает большое значение партнерству по «зеленому энергетическому коридору», который обеспечит поставки возобновляемой энергии в Европу и соединит Азербайджан, Грузию, Румынию и Венгрию. Комиссар проявил интерес к деятельности Азербайджана в области энергетического перехода и приоритетам, связанным с энергетикой, в повестке дня COP29 и выразил поддержку сотрудничеству с нашей страной в этом направлении.