14 Հունիսի 2024 - 16:01
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է ադրբեջանական ժողովրդին Գուրբան բայրամի առթիվ։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ԱՀ ղեկավարի պաշտոնական կայքին։
Շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Սիրելի հայրենակիցներ, սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ և աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող մեր բոլոր հայրենակիցներին սուրբ Գուրբան բայրամի առթիվ և իմ բարեմաղթանքները փոխանցում ձեզ։
Գուրբան բայրամը, որը հանդիսանում է աշխարհի մուսուլմանների հոգևոր համերաշխության մարմնավորումը, հավատացյալներին հնարավորություն է տալիս ցույց տալու իրենց պատրաստակամությունը ցանկացած նվիրումի՝ հանուն Ալլահի և կրոնի, զգալ Ամենակարողի հետ մերձեցման բերկրանքը:
Իսլամը կարևոր փուլ է ադրբեջանական ժողովրդի աշխարհայացքի ձևավորման և ազգային-մշակութային զարգացման գործում, որն անգնահատելի ներդրում է ունեցել մարդկային մշակույթի և գիտա-փիլիսոփայական մտքի գանձարանում։ Անհերքելի է առաջադեմ իսլամական արժեքների դերը մեր երկրում փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված համակեցության օրինակելի միջավայրի ձևավորման և էթնոմշակութային բազմազանության պահպանման գործում, որտեղ հաշտ ու համերաշխ ապրում են տարբեր ազգերի և կրոնների ներկայացուցիչներ:
Կրոնական տոները, այդ թվում՝ զոհաբերության արարողությունը, մեր հասարակության մեջ դառնում են ազգային և հոգևոր միասնության, բարության և գթասրտության տոն։ Օրհնյալ այս տոնական օրերին մեր երկրի բոլոր անկյուններում անցկացվում են բարեգործական և սոցիալական աջակցության լայնածավալ միջոցառումներ, հարգվում է մեր նահատակների հավերժ հիշատակը։
Սիրելի քույրեր և եղբայրներ,
Ցանկանալով, որ Ամենակարողն ընդունի ձեր աղոթքներն ու զոհաբերությունները՝ հանուն մեր ժողովրդի բարօրության և հանգստության, ևս մեկ անգամ իմ անկեղծ շնորհավորանքներն եմ հղում յուրաքանչյուրիդ, մաղթում եմ ձեր ընտանիքներին բարօրություն, ձեր տներին՝ բարեկեցություն»։

• Алиев: Ислам является важным этапом в формировании мировоззрения азербайджацев
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев поздравил азербайджанский народ с праздником Гурбан.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на официальный сайт главы АР.
В поздравлении говорится:
Сердечно поздравляю вас и всех наших соотечественников, проживающих в разных уголках мира, со священным Гурбан байрамы, передаю вам наилучшие пожелания.
В Гурбан байрамы, который является олицетворением духовной солидарности мусульман мира, верующие получают возможность продемонстрировать свою готовность на любую самоотверженность во имя Аллаха и религии, испытывают радость близости ко Всевышнему.
Ислам является важным этапом в формировании мировоззрения и национально-культурном развитии азербайджанского народа, внесшего неоценимый вклад в человеческую культуру и сокровищницу научно-философской мысли. Неоспорима роль прогрессивных исламских ценностей в формировании основанной на взаимном уважении и доверии образцовой среды сосуществования и сохранении до наших дней этнокультурного разнообразия в нашей стране, где дружной семьей живут представители разных народов и религий.
Религиозные праздники, в том числе церемонии жертвоприношения, становятся торжеством национально-духовного единства, добра и милосердия в нашем обществе. В эти благословенные праздничные дни во всех уголках нашей страны проводятся широкие благотворительные акции и мероприятия по оказанию социальной помощи, с уважением почитается бессмертная память наших шехидов.
Дорогие сестры и братья!
С пожеланиями того, чтобы Всевышний принял ваши молитвы и жертвоприношения во имя процветания и спокойствия нашего народа, еще раз передаю каждому из вас искренние поздравления, желаю вашим семьям благополучия, вашим домам - достатка».