14 Հունիսի 2024 - 16:35
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն է տարածել հունիսի 9-ին առեղծվածային կերպով անհետացած ԱՀ ՊՆ N-րդ զորամասի զինծառայող Ջեյհուն Թոֆիկ օղլու Հուսեյնովի մահվան գործի քննության առնչությամբ, ում մարմինը հայտնաբերվել է 2 օր անց՝ ԱՀ Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության Շարուրի շրջանի Գյուննուտ գյուղի ուղղությամբ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են կառույցի մամուլի ծառայությունից, Նախչըվանի զինվորական դատախազությունը փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցել ԱՀ ՔՕ 120.2.12 հոդվածով (Ծանրացուցիչ հանգամանքներում սպանություն)։
Փաստի հիման վրա նշանակվել է դատաբժշկական, բալիստիկ, տրասոլոգիական, դակտիլոսկոպիկ փորձաքննություններ, դեպքի վայրն ու դիակը զննվել են, վկաներ են հարցաքննվել, առգրավվել են իրեղեն ապացույցներ և այլն։
ԱՀ գլխավոր դատախազությունը իր խորին ցավակցությունն է հայտնում զինծառայողի ընտանիքին և մերձավորներին և հայտնում, որ օրենքով սահմանված կարգով ձեռնարկվելու են բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները, հանրությանը կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկություն։

14 Июня 2024 - 15:08
Генеральная прокуратура Азербайджана выступила с заявлением по поводу следствия по делу о смерти таинственно пропавшего 9 июня солдата N-й воинской части Министерства обороны АР Джейхуна Тофик оглу Гусейнова, чьё тело было найдено через 2 дня в направлении чела Гюннут Шарурского района Нахчыванской автономной республики АР.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе структуры, по факту Нахчыванской военной прокуратурой возбуждено уголовное дело по статье 120.2.12 («Умышленное убийство, совершённое при отягчающих обстоятельствах») УК АР.
По факту назначены судмедэкспертиза, комплексная судебно-баллистическая экспертиза, дактилоскопическая и трассологическая экспертизы, проведены осмотр места происшествия и трупа, допрошены свидетели, изъяты вещественные доказательства и т.д.
Генпрокуратура АР выражает свои глубокие соболезнования родным и близким солдата и заявляет, что в соответствии с законом будут приняты все необходимые действия по уголовному делу, общественности представят дополнительную информацию.