13 Հունիսի 2024 - 12:22
Այս մասին Report-ի եվրոպական բյուրոյին ասել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի՝ Կլիմայի փոփոխության և աղետների ռիսկի նվազեցման բյուրոյի մասնագետ Ջենիֆեր Բաումվոլը։
Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի առաջնահերթություններն են ֆինանսական և առևտրային հարցերին աջակցելը.
«Մենք սերտորեն կաշխատենք այն հարցի շուրջ, թե ինչպես կարող ենք COP29-ի շրջանակներում օգնություն տրամադրել անդամ երկրներին Ադրբեջանի առաջարկած ոլորտներում, և մենք պատրաստ ենք համագործակցել»:
«Մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի կողմից առաջադրված առաջնահերթ հարցերին», - ասել է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության բնական ռեսուրսների փորձագետ Լիվա Կաուգուրեն:
«Մեր նպատակն է աջակցել երկրներին սննդի պակասի դեմ պայքարում։ Ադրբեջանը այս հարցը հայտարարել է որպես առաջնահերթություն, կոչ է անում երկրներին հատուկ ուշադրություն դարձնել այս թեմային և խրախուսում է քաղաքացիական ակտիվությունը։ Մենք պատրաստ ենք սերտորեն աշխատել Ադրբեջանի հետ COP29-ի նախագահության շրջանակներում»,- ընդգծել է նա։

• ООН о COP29: Мы поддерживаем приоритетные вопросы, выдвинутые Азербайджаном
Об этом европейскому бюро Report рассказала Дженнифер Баумволл, специалист Программы развития ООН — Бюро по изменению климата и снижению риска стихийных бедствий.
Она отметила, что приоритетными задачами Программы развития ООН являются поддержка финансовых и торговых вопросов:
«Мы будем тесно работать над тем, как мы можем оказать помощь странам-членам в рамках COP29 в областях, предложенных Азербайджаном, и мы готовы к сотрудничеству».
«Мы поддерживаем приоритетные вопросы, выдвинутые Азербайджаном», — сказала Лива Каугуре, эксперт по природным ресурсам Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций.
«Наша цель — поддержка стран в борьбе с нехваткой продовольствия. Азербайджан объявил этот вопрос своим приоритетом, призывает страны обратить особое внимание на эту тему и поощряет гражданскую активность. Мы готовы тесно сотрудничать с Азербайджаном в рамках председательства COP29», — подчеркнул она.