11 Հունիսի 2024 - 17:36
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը (ՊԱԾ) հատուկ գործողության ընթացքում ձերբակալել է օտարերկրյա քաղաքացու, ով կասկածվում է լրտեսության մեջ, հայտնում է Qafqazinfo-ն։
Քննության տվյալներով՝ ձերբակալվածը, ով պարզվել է, որ Աքբար Գեսմաթ օղլու Սոհրաբին է, ներգրավել է Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներին՝ օտարերկրյա հետախուզական ծառայությունների հետ համագործակցելու համար։ Բացի այդ, նա փորձել է ձեռք բերել երկրի ռազմավարական օբյեկտների մասին տեղեկություններ պարունակող գաղտնի փաստաթղթեր։
Պետական անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունը Աքբար Սոհրաբիին մեղադրանք է առաջադրել՝ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 276-րդ հոդվածով (լրտեսություն): Նախաքննության ավարտից հետո քրեական գործն ուղարկվել է Լենքորանի ծանր հանցագործությունների դատարան։

• Служба госбезопасности Азербайджана задержала иностранца за шпионаж
Служба государственной безопасности (СГБ) Азербайджана в ходе спецоперации задержала иностранного гражданина, подозреваемого в шпионаже, сообщает Qafqazinfo.
По данным следствия, задержанный, которым оказался Акбар Гесмат оглу Сохраби, занимался вербовкой граждан АР для сотрудничества с иностранными спецслужбами. Кроме того, он пытался заполучить секретные документы, содержащие информацию о стратегических объектах страны.
Главным следственным управлением СГБ в отношении Акбара Сохраби было выдвинуто обвинение по статье 276 (шпионаж) Уголовного кодекса Азербайджана. После завершения предварительного расследования уголовное дело направлено на рассмотрение в Лянкяранский суд по тяжким преступлениям.