• Հնգամարտի մրցումներ. ադրբեջանական բանակը ընտրել է լավագույններին
2024 թվականի պատրաստության պլանի համաձայն՝ ադրբեջանական բանակում ռազմական հնգամարտի մրցումներ են անցկացվել զինծառայողների շրջանում։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունից, նախ մեկ րոպե լռությամբ հարգել են համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի և նահատակների հիշատակը, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերել են հանուն Ադրբեջանի անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության։ Ռազմական նվագախմբի ուղեկցությամբ հնչել է Ադրբեջանի Հանրապետության պետական օրհներգը։
8 թիմերում ընդգրկած 47 զինվորականներ մրցել են արգելքների հաղթահարում, ինքնաձիգներից կրակ վարելու, նռնակի նետում, 8 կմ կրոս-քոսթինգի և լողի մրցումներում։
Անհատական և թիմային մրցումների հիմնական նպատակն է ստուգել զինվորականների ֆիզիկական և հոգեբանական տոկունությունը, ինչպես նաև բացահայտել ուժեղագույն թիմերին:

11 Июня 2024 - 14:53
Согласно плану подготовки на 2024 год, в Азербайджанской армии проведены состязания по военному пятиборью среди военнослужащих.
Как сообщили Armenia.Az в Министерстве обороны Азербайджана, сначала минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь во имя независимости, суверенитета и территориальной целостности Азербайджана. В сопровождении военного оркестра был исполнен государственный гимн Азербайджанской Республики.
В состязаниях 47 военнослужащих в составе 8 команд померились силами в преодолении полосы препятствий, стрельбе из автомата, метании гранат, кроссе на 8 км и плавании.
Основной целью состязаний в личном и командном зачетах является проверка физической и психологической выносливости военнослужащих, а также выявление сильнейших команд.