• Բլումբերգ. ԵՄ-ն մտադիր է ադրբեջանական գազը տեղափոխել Ուկրաինայի տարածքով
Նշվում է, որ Եվրամիության և եվրոպական կառավարությունների պաշտոնյաները բանակցություններ են վարում ուկրաինական կողմի հետ՝ մինչև 2025 թվականը երկարաձգելու պայմանագիրը Ուկրաինայի տարածքով համայնքային երկրներ ռուսական գազի տարանցման վերաբերյալ։
Սակայն ուկրաինական Naftogaz-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ալեքսեյ Չերնիշովը հրապարակման հետ զրույցում բացառել է իր երկրի մասնակցությունը՝ տարանցման երկարաձգման ԵՄ որևէ նախագծում որը կենթադրի շփումներ ռուսական Գազպրոմի հետ։
Տարանցումը շարունակելու համար ներկայումս քննարկվող տարբերակներից մեկը, ըստ Bloomberg-ի աղբյուրների, Ադրբեջանում գազի գնումն ու ուկրաինական տարածքով անցնող ռուսական գազատարներով փոխադրումն է։ Դա բացառում է գազի գնումը հենց Ռուսաստանի Դաշնությունից, որի էներգետիկ ռեսուրսներից ԵՄ-ն փորձում է հրաժարվել, պարզաբանում է գործակալությունը։
Կիևը դրական է գնահատում Բաքվից գազ գնելու նախաձեռնությունը և մտադիր է շարունակել օգտագործել երկրում տեղակայված ենթակառուցվածքները։

11 Июня 2024 - 09:02
Отмечается, что чиновники Евросоюза и правительств европейских стран ведут переговоры с украинской стороной о продлении соглашения о транзите российского газа в страны сообщества через Украину на 2025 год.
Однако, главный исполнительный директор украинского «Нафтогаза» Алексей Чернышов в беседе с изданием исключил участие его страны в любых проектах ЕС по продлению транзита, которые будут предполагать контакты с российским «Газпромом».
Одним из обсуждаемых сейчас вариантов продолжения транзита, по сведениям источников Bloomberg, является закупка газа в Азербайджане и его транспортировка по российским газопроводам, проходящим по украинской территории. Таким образом исключается приобретение газа у самой РФ, от энергоносителей которой ЕС пытается отказаться, уточняет агентство.
Киев позитивно рассматривает инициативу по закупке газа у Баку и намерен продолжать использовать находящуюся на территории страны инфраструктуру.