• Նախարար Բաբաևը՝ Կասպից ծովի մակարդակի իջնելու մասին
Վերջին տասնամյակների ընթացքում նկատված Կասպից ծովի մակարդակի անկումը վառ հիշեցնում է գլոբալ տաքացման հետևանքների մասին:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար, COP29-ի նախագահ Մուխթար Բաբաևը՝ Caspian Blue Horizons Workshop միջոցառմանը նվիրված COP29-ի կլիմայի կայունության և Կասպից ծովի համար գիտության և բիզնեսի սիներգիայի նախօրեին:
Նախարար Բաբաևը նշել է, որ այս խնդիրը պահանջում է հրատապ գործողություններ՝ ապահովելու տարածաշրջանի բնապահպանական կայունությունը։
Նրա խոսքով, Caspian Blue Horizons Workshop-ի հիմնական նպատակն է՝ խթանել համագործակցությունը կիրառական գիտությունների ոլորտի փորձագետների և բիզնեսի ներկայացուցիչների միջև։
«Այս ոլորտները համախմբելով՝ մենք կարող ենք մշակել նորարարական լուծումներ և արդյունավետ ռազմավարություններ՝ Կասպից ծովում ջրի մակարդակի նվազման և բնապահպանական փոփոխությունների հետ կապված մարտահրավերներին դիմակայելու համար», - ասել է նա:

• Министр Бабаев о снижении уровня Каспия
Снижение уровня Каспийского моря, наблюдаемое в последние десятилетия, — наглядное напоминание о последствиях глобального потепления.
Как передает Armenia.Az об этом министр экологии и природных ресурсов, президент COP29 Мухтар Бабаев сказал на мероприятии Caspian Blue Horizons Workshop, посвященном синергии науки и бизнеса для устойчивости климата и Каспийского моря в преддверии СОР29.
Министр Бабаев отметил, что данная проблема требует неотложных действий для обеспечения экологической стабильности региона.
По его словам, основная цель мероприятия Caspian Blue Horizons Workshop - способствовать сотрудничеству между экспертами в области прикладных наук и представителями бизнеса.
«Объединив эти сектора, мы сможем разработать инновационные решения и эффективные стратегии для решения проблем, связанных со снижением уровня воды и экологическими изменениями в Каспийском море», - сказал он.
Мухтар Бабаев также подчеркнул, что представители государств бассейна Каспийского моря периодически собираются для обсуждения Протокола по мониторингу, оценке и обмену информацией к Рамочной конвенции по защите морской среды Каспийского моря, отметив, что данная инициатива жизненно важна для мониторинга экологической ситуации на Каспии.