• Օտարերկրյա դիվանագետները և ռազմական կցորդները՝ Արևելյան Զանգեզուրում
Սկսվել է Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ ռազմական կցորդների այցը Արևելյան Զանգեզուր։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, դիվանագետներով ինքնաթիռը մայիսի 24-ի առավոտյան վայրէջք է կատարել Զանգիլանի միջազգային օդանավակայանում։
Բաքվում գտնվող դեսպանատների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները կմեկնեն Լաչին՝ մասնակցելու COP29-ի հետ կապված շնորհանդեսի արարողությանը:
Դիվանագետներն ու ռազմական կցորդները կծանոթանան Լաչինում իրականացվող վերականգնման և վերակառուցման աշխատանքներին։
Ուղևորության շրջանակներում պատվիրակության անդամները կայցելեն նաև «Զերթի» ագրոարդյունաբերական պարկ, «Խոչազֆիլմ» կինոթատրոնի տաղավար և ձկնիկներ բաց կթողնեն Հաքարի գետ: Այնուհետև նախատեսվում է անցկացնել «Այսպես է ստեղծվել գորգը» ցուցահանդեսի բացման արարողությունը։

Начался визит в Восточный Зангезур представителей аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса, в том числе военных атташе.
Как сообщает Armenia.Az, спецборт с дипломатами утром 24 мая приземлился в Зангиланском международном аэропорту.
Представители посольств и международных организаций со штаб-квартирой в Баку отправятся в Лачин, где примут участие в церемонии презентации, связанной с COP29.
Дипломаты и военные атташе ознакомятся с работами по восстановлению и реконструкции, проводимыми в Лачине.
В рамках поездки члены делегации также посетят агропромышленный парк «Зерти», павильон кинотеатра «Хочазфильм» и выпустят мальков рыб в реку Хакари. Затем планируется провести церемонию открытия выставки «Так создавался ковер».