23 Մայիսի 2024 - 17:38
«Այսօրվա բանակցությունների ընթացքում մենք քննարկել ենք ռիսկերն ու անվտանգության սպառնալիքները։ Ցանկանում եմ նշել, որ միջազգային ասպարեզում առկա իրավիճակը շարունակում է մնալ բարդ և լարված։ Տաջիկստանը հանդես է գալիս՝ բոլոր հակասությունների և հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման օգտին»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ մամուլի համար ասուլիսում։
«Մենք գոհ ենք անվտանգության ոլորտում Ադրբեջանի հետ արդյունավետ համագործակցության մակարդակից և բովանդակությունից։ Այս համատեքստում մենք կարևոր տեղ ենք հատկացնում՝ ահաբեկչության և ծայրահեղականության, արմատականության դրսևորումների, անդրազգային կազմակերպված հանցավորության, այդ թվում՝ կիբերհանցագործության և թմրամիջոցների մաքսանենգության դեմ պայքարին։ Մենք անհրաժեշտ ենք համարում ուժեղացնել՝ հետախուզական ծառայությունների և այս ոլորտում այլ մասնագիտացված գերատեսչությունների աշխատանքի համակարգումը։ Կառուցողական երկխոսությունը շարունակելու համար ես Իլհամ Ալիևին հրավիրել եմ այցելել Տաջիկստան»,- ասել է Էմոմալի Ռահմոնը։

«Азербайджан - надежный друг и партнер Таджикистана. Наши страны объединяют узы, выдержавшие испытание временем. У нас одинаковые позиции по актуальным региональным и международным вопросам. Активно развиваются гуманитарные связи, направленные на дальнейшее сближение наших народов».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил президент Таджикистана Эмомали Рахмон на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в расширенном составе.
«Сегодня мы примем историческое решение, которое поднимет азербайджано-таджикские межгосударственные отношения до уровня стратегического партнерства. Это соответствует духу многовековых традиций братства и дружбы между нашими народами. Уверен, что соглашения, которые будут достигнуты сегодня, будут отвечать интересам наших братских народов и станут прочной основой таджикско-азербайджанских отношений», - отметил он.