23 Մայիսի 2024 - 13:27
Հայաստանը հրաժարվում է ամբողջական և ճշգրիտ տեղեկատվություն տրամադրել Ադրբեջանի տարածքում տեղադրված ականների մասին՝ չնայած հակամարտության ավարտին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Յաշար Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Անվտանգության խորհրդի բաց նիստում։
Դեսպանը նշել է, որ դրանով Հայաստանը միտումնավոր ձգձգում է ապաօկուպացված տարածքների վերականգնման և հարյուր հազարավոր նախկին ներքին տեղահանվածների իրենց տներ վերադարձի գործընթացները. «Հակամարտության արդյունքում Ադրբեջանը դարձել է ականներով ամենաշատ աղտոտված երկրներից մեկը, որտեղ մոտ 1,5 միլիոն ական և չճշտված քանակությամբ չպայթած զինամթերք լուրջ վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանի քաղաքացիական բնակչության համար»:

Армения отказывается делиться полной и точной информацией об установленных на территории Азербайджана минах, несмотря на завершение конфликта.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил постоянный представитель Азербайджана при ООН Яшар Алиев во время выступления на открытом заседании Совета безопасности.
Посол отметил, что тем самым Армения намеренно затягивает процессы восстановления деоккупированных территорий и возвращения сотен тысяч вынужденных переселенцев в свои дома: «В результате конфликта Азербайджан стал одной из самых загрязненных минами стран, где около 1,5 миллиона мин и неуточненное количество неразорвавшихся боеприпасов представляют серьезный риск для гражданского населения в регионе».
Дипломат отметил, что в постконфликтный период число жертв мин достигло 360, 68 из них погибли, а 292 получили тяжелые ранения.