23 Մայիսի 2024 - 09:15
Շուշայի առաջին սեյսմիկ կայանը կգործարկվի այս տարվա սեպտեմբերին, այն կտեղադրվի 100 մետր խորության վրա գտնվող ջրհորի մեջ:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի ԳԱԱ Սեյսմոլոգիական ծառայության հանրապետական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Գուրբան Յեթիրմիշլին Բաքվում կայացած «Ֆինանսական համակարգի կայունությունը աղետալի ռիսկերի հանդեպ» թեմայով համաժողովում:
Նա նշել է, որ նախագիծը կիրականացվի Թուրքիայի արտակարգ իրավիճակների և բնական աղետների հետևանքների վերացման գործակալության (AFAD) աջակցությամբ:
«Սարքավորումներն արդեն հասցվել են տարածք, մնացել է միայն տեխնիկական աշխատանքը։ Առաջին սեյսմիկ կայանը Շուշայում կսկսի գործել այս տարվա սեպտեմբերին»,- ասել է Եթիրմիշլին:

• Шуша готовится к запуску первой сейсмостанции
Первая сейсмическая станция в Шуше будет запущена в сентябре этого года, она будет установлена в скважине на глубине 100 метров.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) Гурбан Йетирмишли на конференции «Устойчивость финансовой системы к катастрофическим рискам» в Баку.
Он отметил, что проект будет реализован при поддержке Агентства по ликвидации последствий стихийных бедствий и чрезвычайных ситуаций Турции (AFAD).
«Оборудование уже доставлено на территорию, остаются только технические работы. Первая сейсмическая станция начнет работать в Шуше в сентябре этого года», - сказал Йетирмишли.